Kadeřábkův Žádný člověk vychází na DVD

Operní inscenace Jiřího Kadeřábka Žádný člověk vchází na Nové scéně Národního divadla v Praze do své třetí sezóny. Hudebně-scénické dílo o třech částech pojednává o osudu sochaře Otakara Švece a jeho nejslavnějšího díla – Stalinova pomníku na Letné. Před rokem byla opera uvedena i na brémském Festivalu Globale. Na prvních letošních reprízách 6. a 7. ledna v Praze se pak křtí nové DVD se záznamem inscenace.

Nejedná se o pouhý záznam, ale o poctivý autorský film režiséra Radima Filipce. Povedlo se tak něco víc, než jen pouhé zdokumentování inscenace, a sice vytvoření nového – osobitého tvaru na pomezí TV opery, divadelního záznamu a autorského filmu. Výsledkem je spojení představy režiséra a komplexní práce celého týmu včetně natáčení na několik kamer, odděleného zvukového záznamu, autorského střihu a důkladné obrazové i zvukové postprodukce.“ Uvádí Jiří Kadeřábek. DVD bude k dispozici přímo na představeních a v prodejní síti Národního divadla.

Brémský tým, foto Jiří Kadeřábek

Žádný člověk byl v listopadu 2017 uveden ve dvou představeních na literárním festivalu Globale v Brémách ve spolupráci s Goethe Institutem. Z Brém shodou náhod pochází Katharina Schmitt, libretistka a režisérka opery. „Ohlas publika byl vynikající – samotné téma i způsob zpracování evidentně zarezonovaly. Nutno ovšem podotknout, že německé publikum bývá na vyhraněnou estetiku a typicky současné tvůrčí postupy zvyklé, příliš se nad tím nepodivuje a nechá tak k sobě samotnou inscenaci promlouvat,“ dodává skladatel.

Po dvojici lednových repríz bude Žádný člověk uveden na Nové scéně Národního divadla 18. a 19. března 2019, vždy od 20 hodin.

Sdílet článek: