Jitka Hosprová vydává album s českou hudbou z přelomu 20. a 21. století

Violistka Jitka Hosprová vydává na konci března album s českou hudbou přelomu 20. a 21. století. Na své nové nahrávce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu se ujala tří koncertantních skladeb Sylvie Bodorové, Jindřicha Felda a Oldřicha Flosmana.

Jitka Hosprová se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nahrála už dnes téměř zapomenutý Michelangelův kámen, který Oldřich Flosman dokončil v roce 1975 na objednávku k oslavám pětistého výročí Michelangelova narození. Spolu s Flosmanovou skladbou na dece zazní Violový koncert Jindřicha Felda a Plankty Sylvie Bodorové. Název skladby odkazuje na středověkou formu „nářků Panny Marie“, podle skladatelky se v ní odráží stísněnost, napětí a bezvýchodnost života v komunistickém Československu 80. let 20. století.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=9Bsg6ZStzhk&feature=youtu.be[/spvideo] 

Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu se mi vždy spolupracuje skvěle,“ říká Jitka Hosprová. „Mám mezi jeho členy celou řadu kolegů ze studií a přátelská atmosféra panovala vždy na koncertech i při natáčení. Je až neuvěřitelné, s jakou koncentrací orchestr pracuje. Velmi složité party zvládají jeho členové nesmírně rychle nastudovat a s přesností nahrát. To je důležitá věc zvláště v okamžiku, kdy máte před sebou jako sólista velmi náročný part jak technicky tak hudebně. Nahrávky vznikaly ve stylu – co nejméně zásahů – s akcentem na přirozenost záznamu jako na koncertě, což mi vyhovuje, a orchestr k tomu byl skvělým partnerem. Výhodou samozřejmě bylo, že Plankty Sylvie Bodorové a Feldův koncert jsme již společně  koncertně provedli,“ dodává Hosprová. Album vychází 27. března na CD i v digitálních formátech.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější