Jiří Bubeníček poprvé v La Scale. Soirée čtyř choreografů uvedou jeho tanec andělů

Baletní soubor divadla La Scala opět předstupuje živě před publikum. Ve středu 9. června bude po dlouhé odmlce konečně zahájena baletní sezona této věhlasné scény. Tři po sobě následující večery budou věnovány „Soirée čtyř choreografů“, pásmu komponovanému z prací významných choreografů čtyř národností. Jsou jimi Francouz Manuel Legris, Maďar András Lukács, rodák z Petrohradu Alexej Ratmansky a náš Jiří Bubeníček.

Před zraky vždy jen pouhých 500 diváků, jejichž počet omezují proticovidová opatření, večer otevře Verdi Suite, již umělecký ředitel baletu La Scaly Legris vytvořil pro loňské gala „A riveder le stelle“, které přenášela i česká televize. K baletním vložkám z oper Sicilské nešpory, Jérusalem a Trubadúr protentokrát přibydou úryvky z Tance královny z opery Don Carlos jako pocta nedávno zemřelé hvězdě italského baletu, „Královně La Scaly“, Carle Fracci (1936–2021).

András Lukács představí své Movements to Stravinsky, které vznikly na objednávku pro Vídeňský státní balet v době, kdy byl jeho ředitelem M. Legris. Pro tuto kompozici autor sám navrhl i kostýmy zdůrazňující vztah mezi minulostí, evokované výraznými okružími, a moderní citlivostí.

Jiří Bubeníček působil v Itálii již mnohokrát jako tanečník – např. v galaprogramu Roberta Bolleho vystoupili spolu s Ottou ve všech velkých divadlech a open air celé Itálie – i choreograf (Carmen, Operní divadlo v Římě, celovečerní program v římském Auditoriu Conciliazione, Festival MittelFest, Roberto Bolle and Friends – Verona). Na prknech milánské scény je ovšem přítomen poprvé, a to svým Kánonem D dur pro mužské trio na hudbu Johanna Pachelbela. Choreografie vznikla v roce 2007 pro představení Dech duše, inspirované malbami a kresbami Leonarda da Vinci, pro Curyšský balet. Ztvární ji Nicola del Freo, Gioacchino Starace a Mattia Semperboni. Autor ji věnoval své babičce, jež zemřela v době, kdy byl se svým bratrem Ottou v angažmá v cizině a nemohl se zúčastnit jejího pohřbu. „Proto je tento tanec tří andělů, kteří doprovázejí duši do Ráje, pro ni,“ říká Jiří Bubeníček. Představení je dílem obou bratrů Bubeníčků, Jiří je autorem choreografie, osvětlení a videa, Otto se podílel na hudbě a vytvořil scénu a kostýmy.

Komponovaný večer uzavírá Koncert DSCH Alexeje Ratmanského na hudbu Šostakovičova Klavírního koncertu č. 2 F dur. Klavírních partů se ujme milánský virtuos Davide Cabassi, orchestr divadla La Scala řídí americký dirigent Kevin Rhodes.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější