Jaro s Filharmonií Hradec Králové přinese klasiku, jazz i benefici

Recitál, symfonický koncert, benefici, jazzový večer či vystoupení na festivalech nabídne v následujících dnech i týdnech Filharmonie Hradec Králové.

Ve čtvrtek 25. května uvede Filharmonie Hradec Králové koncert v plném symfonickém obsazení se čtrnácti prvními houslemi nazvaný Enšpíglova šibalství, podle skladby Richarda Strausse. Symfonickou hudbu plnou zvukových barev, příběhů a emocí odehrají hradečtí filharmonikové pod taktovkou Andrease Weisera a za spoluúčasti sólistky na lesní roh, Kateřiny Javůrkové.

Již ve středu 3. května vystoupí v sólovém recitálu v sálu Filharmonie královéhradecký rodák, talentovaný mladý klavírista Matyáš Novák. Zahraje skladby Ference Liszta, Antonína Dvořáka či variace na témata Bedřicha Smetany.

Hned následující večer přijde na řadu další z benefičních koncertů, kterými se královéhradecká Filharmonie snaží kromě potěšení svých posluchačů pomoci také těm, kterým život nepřináší jen lehké chvíle. Absolventský koncert HAMU bude zároveň benefičním koncertem pro Domov svatého Josefa, který sídlí v nedaleké Žirči a poskytuje pomoc lidem s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým. Další beneficí bude pak 18. května koncert uspořádaný díky dlouholeté spolupráci se švýcarskou Zürcher Hochschule der Künste. Orchestr FHK povede Marc Kissóczy, který na zmíněné škole působí jako profesor, a jedním ze sólistů večera bude i laureát loňské soutěže Pražského jara, fagotista Kenichi Furuya. Výtěžek koncertu bude využit na podporu Dětského diagnostického ústavu v Hradci Králové.

Matyáš Novák, foto Lenka Hatašová

Milovníci jazzu dostanou ve čtvrtek 11. května možnost zažít večer se svérázným hudebníkem, který, ač sám rodák ze Slovenska, dlouhé roky svým umem těší posluchače na celém světě. Koncert „Laco Deczi 85“, na kterém tento trumpetista vystoupí společně se svou kapelou Celula New York, začíná v 19 hodin.

Než Filharmonie Hradec Králové odehraje další koncert pro místní publikum, vystoupí ještě v sobotu 13. května na festivalu Pražské jaro. Na úplném konci května potom předstoupí před posluchače dirigent a skladatel Kryštof Marek a uvede s orchestrem FHK svou inscenaci slavné Exupéryho knížky Malý princ. V hlavní roli vystoupí herec a zpěvák Jan Cina společně se zpěvačkou a herečkou Vendulou Příhodovou.

Červen zastihne Filharmonii Hradec Králové na festivalu Rock for People, kde zahraje Dvořákovu „Novosvětskou“ symfonii nebo Bernsteinovy motivy z muzikálu West Side Story. V Kutné Hoře pak odehraje Verdiho Requiem. Ve středu 13. června na Malém náměstí v Hradci Králové proběhne s Dashou a členy FHK hudební happening pod otevřenou oblohou. Orchestr vystoupí také v Praze, a to se dvěma koncerty se Štefanem Margitou a Adamem Plachetkou na Občanské plovárně.

Ve čtvrtek 29. června uvede Filharmonie Hradec Králové Missa cum populo skladatele Petra Ebena a Dvořákovo Te Deum jako připomínku státních svátků 5. a 6. července, tedy Dne svatých Cyrila a Metoděje a Dne upálení Mistra Jana Husa. Koncert je zároveň součástí projektu „Filharmonie podporuje sborové umění“, návštěvníci koncertu tak budou mít příležitost si společně zazpívat.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější