Janková, Král a Kahánek nahráli album z písní Bohuslava Martinů

Lidové písně jsou patrně jedním ze dvou nejsilnějších pramenů inspirace, z nichž vyrůstá celé dílo Bohuslava Martinů. Rozsáhlou Sušilovu sbírku moravských lidových písní s sebou skladatel vozil na všech cestách. Právě z této sbírky pochází většina lidových textů Písniček na jednu a na dvě stránky a Nového špalíčku. Stejně jako Dvořák ve svých Moravských dvojzpěvech tady Martinů zkomponoval vlastní nápěvy a doprovod; hluboká inspirace lidovou hudbou, její rytmikou, melodikou i harmonickými postupy je v nich ovšem nepřeslechnutelná.

Sopranistka Martina Janková, barytonista Tomáš Král a klavírista Ivo Kahánek nyní přichází s nahrávkou písní, z nichž mnohé vznikly počátkem 40. let v americkém exilu, uprostřed 2. světové války, a představovaly pro Bohuslava Martinů a jeho krajany spojení s domovem. Sbírka Nových slovenských písní pak představuje v tvorbě Martinů unikátní případ; sám je posbíral během svého pobytu na Slovensku v roce 1920 a následně k nim zkomponoval klavírní doprovody.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=uSWV7nO2M34[/spvideo]

Martina Janková k nové nahrávce poznamenala: „Obsáhnout na malé ploše každou píseň, to je to, co mě nesmírně naplňuje. To je podobné jako u Janáčka. V jedné krátké písni je vyjádřen celý lidský osud. Jsou to miniatury, ve kterých je vyjádřena celá substance lidského života. Je v tom nadhled a zároveň syntéza, které jsou pro mě nesmírně důležité.“

Nová nahrávka skladeb Bohuslava Martinů: Písničky na jednu stránku H 294, Písničky na dvě stránky H 302, Nové slovenské písně H 126 a Nový špalíček H 288 vyšla v pátek 8. února 2019 na CD i v digitálních formátech u vydavatelství Supraphon.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější