Janáčkova opera zahajuje sezonu věnovanou české hudbě Jakobínem

Dvě následující sezony Janáčkovy opery NdB se budou nést v duchu Roku české hudby 2024. Sérii českých premiér zahájí Jakobín Antonína Dvořáka, který je sám o sobě holdem české hudbě a všem lidem, co ji mají rádi. Jeho premiéra se koná v neděli 8. října 2023 od 19:00 v Janáčkově divadle. Premiéra Dvořákova Jakobína se dostane díky projektu OperaVision mezi diváky celého světa. Partnerem přenosu bude opět Česká televize, která představení zaznamená pro ČT art.

Jakobín je nejen idylický obrázek doby českého osvícenství, skrývá v sobě i mnohá stále aktuální témata. V inscenaci režiséra Martina Glasera v nastudování Jakuba Kleckera vystoupí Pavla Vykopalová (Julie), Roman Hoza (Bohuš), Jan Šťáva (Purkrabí), Lucie Kaňková (Terinka), Petr Levíček (Benda) a další. Reprízy jsou naplánovány na 14. a 28. října, 26. listopadu, 17. prosince 2023 a 7. ledna 2024

Je to spíš několik příběhů, které se postupně proplétají, zauzlují, chvíli to vypadá, že se z toho laškování stane temné drama, ale nakonec vše dobře dopadne, zlo je potrestáno, staré chyby odpuštěny a pravá láska zvítězí. A v tom je to právě takové české, malé ale hezké. Češství, nebo jakési zkoumání národní povahy mi přijde jako silné a nosné téma. To, jak se všemu umíme vysmát, jak rychle ohneme hřbet, jak stejně nebojácně umíme v rozhodující chvíli stát za svým a toužit po velkých věcech a po svobodě, jak se dojmeme a pod návalem emocí v mžiku změníme názor o 180 stupňů. Jakobín je takový malý ‚český živočichopis‘, jeho hrdinové oscilují mezi figurkami a velkými dramatickými postavami, přesně podle toho, co se v dané situaci hodí víc. A vše nese hudba jako dramatický činitel a způsob, jak spolu postavy komunikují – šklebí se do tváře posměšnou písničkou, slavnostní serenádou uctívají vrchnost, zcela přirozeně se vyzpívávají ze svého smutku, nebo pomocí hudby odkryjí v duši pravé city,“ přibližuje Martin Glaser.

Představení je věnované emeritnímu sbormistrovi Janáčkovy opery Josefu Pančíkovi, který letos slaví významné životní jubileum.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější