pátek, 31. srpen 2018

Janáčkova opera NdB slaví výročí české státnosti Smetanovou Libuší

Napsal(a) 

, foto Marek Olbrzymek foto: Marek Olbrzymek

Janáčkova opera Národního divadla Brno se po úspěšné inscenaci Gounodova Fausta a Markéty vrací do prostor pavilonu P na Brněnském výstavišti, aby zde operou Libuše Bedřicha Smetany oslavila vznik samostatného československého státu. Právě této zásadní události našich dějin je věnována první operní premiéra této sezóny v režii uměleckého šéfa opery Jiřího Heřmana a hudebním nastudování dirigenta Roberta Kružíka.

Libuše bude premiérována 7. září s Lucií Hájkovou a Jiřím Hájkem v hlavních rolích. Dále se představí Alžběta Poláčková (Krasava), Pavol Remenár (Chrudoš), David Růžička (Šťáhlav), Jan Šťáva (Lutobor), Roman Hoza (Radovan) a Václava Krejčí Housková (Radmila). Bude reprízována celkem pětkrát, včetně slavnostního představení 28. 10. u příležitosti výročí založení Československé republiky a 27. 11. v rámci festivalu Janáček Brno 2018.

Režisér Jiří Heřman na představení zve i díky unikátnímu prostoru: „Díky rekonstrukci Janáčkova divadla jsme objevili fascinující prostor na Brněnském výstavišti, kde jsme již v této sezoně odehráli úspěšnou inscenaci Fausta a Markéty, Toscy nebo Turandot. Naše inscenace Libuše také výborně zapadá do tohoto prostoru. Protože slavíme založení Československé republiky, naše inscenace začíná zde, v roce 1918, kdy Národní divadlo odehrálo 22. 12. slavnostní představení Libuše pro Tomáše Garrigua Masaryka v hlavní roli s Emou Destinnovou. Prostor výstaviště je velice inspirativní, slyšet v něm Smetanovu geniální hudbu bude výjimečnou příležitostí, kterou by si neměl nikdo nechat ujít.

Nabídka Jiřího Heřmana ke spolupráci na tomto díle mne velmi potěšila, ale zároveň na mne naložila i velké břímě odpovědnosti. Dlouho jsem nabídku zvažoval, jelikož uvedení Libuše bylo dříve svěřováno starším a zkušenějším dirigentům. Nakonec jsem však dospěl k názoru, že pohled na hudbu je velmi subjektivní a že bych mohl tomuto nastudování ve svém věku vtisknout nádech mladosti a zároveň obrovské radosti z víry v budoucnost,“ dodává dirigent Robert Kružík.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.