čtvrtek, 5. březen 2020

Janáčkova opera bude v nové sezoně řešit rovnice lidských vztahů

Napsal(a) 

Karita Mattila, foto Marica Rosengard Karita Mattilafoto: Marica Rosengard

Po návratu do zrekonstruovaného Janáčkova divadla obnovilo během poslední sezony Národní divadlo Brno téměř celý repertoár z předchozích období a přineslo řadu nových premiér. Divadelní sezonu 2020/2021 Opery NdB otevře 7. mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2020, který v devatenácti dnech (28. 9. – 16. 10. 2020) uvede dvacet osm produkcí. Mezi důležité nadcházející premiéry brněnské opery patří Janáčkův Osud v exkluzivní režii Roberta Carsena, londýnská inscenace Její pastorkyně, Čajkovského Evžen Oněgin či Händelova Alcina ve spolupráci s Collegiem 1704. Síly též spojí operní s baletním souborem NdB, aby společně uctili 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena.

Festival Janáček Brno 2020 naváže na úspěchy minulých ročníků tohoto prestižního bienále, kdy edice z roku 2018 obdržela jako první v České republice prestižní ocenění The International Opera Awards za nejlepší festival roku. Přední světoví režiséři a interpreti – Robert Carsen, Claus Guth, Jakub Hrůša, Karita Mattila, Pavol Brešlík, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové a další – letos představí program, jehož téma se bude dotýkat umělecké vřavy na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních. Slavnostní zahájení festivalu bude patřit Janáčkově méně často uváděné opeře Osud. Inscenace bude dílem světoznámého režiséra Roberta Carsena, který ji jako svoji šestou janáčkovskou inscenaci vytvoří se souborem Janáčkovy opery NdB přímo pro festival v hudebním nastudování šéfdirigenta Marko Ivanoviće. V hlavních rolích se představí Alžběta Poláčková (Míla) a tenoristé Enrico Casari a Philip Sheffied (Živný). Další špičková inscenace, Janáčkova přelomová opera Její pastorkyňa, bude na programu uvedena ve spolupráci brněnského operního souboru a londýnské Královské opery Covent Garden v režii Clause Gutha. S inscenačním týmem z Londýna přijede i světově uznávaná interpretka janáčkovských rolí Karita Mattila, která ztvární roli Kostelničky. V roli Jenůfy bude debutovat Jana Šrejma Kačírková. Premiéra je naplánována na 3. října. Zajímavou konfrontací s Janáčkovým dílem bude uvedení opery Salome Richarda Strausse souborem Maďarské státní opery.

Jana Šrejma Kačírková Jana Šrejma Kačírková

Tématem nadcházející sezony jsou proměnné v rovnicích lidských vztahů. Umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman upřesňuje, že „tady neplatí, že jedna + jeden = dva. Říká se ‚Dej na jeviště muže a ženu a vznikne příběh. Dej tam ženu a dva muže a je tu zápletka.‘ – to je rovnice pro operu jako stvořená, tím spíš, že tento základ má nekonečné množství permutací.“ Předvánoční období ovšem nabídne chvíli klidu a svátečního oddechu s koncertem Rybovy České mše vánoční, kterou doplní méně známá, ale o to půvabnější Moravská vánoční mše „Čuj, Miko, čuj!“ Josefa Schreiera z poloviny 18. století, jež posluchače zavede mezi valašské ovčáky. Schreierova Mše je sledem drobných pastorel, které vtipně mísí latinský text s texty ve valašském dialektu, hudebně vychází hojně z moravské lidové hudby pozdního baroka a je tak zajímavým protějškem klasicistní mše Rybovy. Premiéra je naplánována na 13. prosince.

Po úspěšné inscenaci Pikové dámy se k hudbě P. I. Čajkovského vrací tvůrčí dvojice Martin Glaser a Robert Kružík Evženu Oněginovi. V hlavních rolích se představí Linda Ballová (Tatiana), Svatopluk Sem a Jiří Brückler (Oněgin). Alcina G. F. Händela pak patří mezi skutečné skvosty barokní opery díky skladatelově pronikavému pohledu do lidských srdcí a schopnosti přeměnit, to co v nich našel, v jedinečnou hudbu. Součástí inscenace (premiéra 16. dubna 2021) bude i účast orchestru Collegium 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse. Titulní role ztvární Pavla Vykopalová a Václava Krejčí Housková. Jaro pak opera NdB uvítá koncertem 15. dubna, kde zazní Stravinského Svěcení jara a Orffova Carmina Burana.

Závěr sezony (premiéra 11. června) bude patřit jedné z nejpopulárnějších oper v historii žánru Pucciniho La bohème v režii Magdaleny Švecové. Puccini i díky své zkušenosti z dob studií na konzervatoři vykreslil působivý a věrohodný obrázek ze slavné pařížské Latinské čtvrti zalidněný rozmanitými charaktery. Jako švadlenka Mimi se představí Pavla Vykopalová a Jana Šrejma Kačírková, role Rudolfa se ujme Richard Samek. Dojde také na společnou premiéru s Baletem NdB, ve které společně oslaví Beethovenovo 250. výročí narození v choreografii a režii uměleckého šéfa brněnského baletního souboru Mária Radačovského a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. První premiérou sezony Baletu NdB totiž bude titul Beethoven právě na hudbu jubilujícího velikána.

Související položky (podle značky)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.