Jana Semerádová vydává nové album: Chaconne pro princeznu

Po osmi letech od vydání alba Sólo pro krále se flétnistka a umělecká vedoucí Collegia Marianum Jana Semerádová vrací s podobně koncipovaným albem. Po dvoře pruského krále v Postupimi provede posluchače s hudbou Georga Friedricha Händela a Jean-Marie Leclaira.

Před pár lety jsme na jednom z našich koncertů uvedli se souborem Collegium Marianum program nazvaný Ve službách princezny – hrály se skladby Jeana-Marie Leclaira, který nějaký čas působil u dvora oranžské princezny Anny Hannoverské v Haagu. Leclairova hudba mne odjakživa přitahovala, zvláště její přirozená tanečnost spojená se zjitřenou harmonií, nad níž se klene líbezná melodie. Tehdy jsem se začala zajímat o hudbymilovnou princeznu Annu, nadanou žačku Georga Friedricha Händela a podporovatelku umění. Skrze tuto pozoruhodnou osobnost uzrál nápad spojit Leclairovy sonáty, dedikované Její Jasnosti, s Händelovými skladbami pro cembalo, které mohla hrát jeho královská mecenáška,“ uvedla o dramaturgii nového alba nazvaného Chaconne pro princeznu Jana Semerádová.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=Ny3_uHrQXqc&feature=youtu.be[/spvideo]  

Princezna Anna Oranžská, dcera anglického krále Jiřího II., se pod Händelovým vedením stala vynikající cembalistkou. Nejednu skladbu věnoval přímo princezně, jiné se pro svou popularitu dočkaly úprav, například od flétnového virtuosa Michela Blaveta. Svatbou a odchodem z Londýna sice Anně skončily hodiny cembala, avšak i na dvoře v nizozemském Haagu princezna zůstala věrná múzám a obklopovala se vynikajícími umělci. Po několik let k nim patřil i houslový virtuos a dvorní kapelník Jean-Marie Leclair. Svou čtvrtou knihu sólových sonát dedikoval přímo princezně a – k radosti všech flétnistů – u některých sonát výslovně uvádí „flute allemande“ jako alternativní sólový nástroj.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější