Jan Mráček a Lukáš Klánský online koncertem uctí Mezinárodní den památky obětí holocaustu a připomenou nedožité narozeniny Zuzany Růžičkové

Ve středu 27. ledna v 19:30 vystoupí v sále Martinů houslista Jan Mráček s klavíristou Lukášem Klánským. Koncert se bude konat na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a bude věnován nedožitým 94. narozeninám profesorky Zuzany Růžičkové.

Na programu je Sonáta pro housle a klavír, op. 58 Viktora Kalabise, manžela Zuzany Růžičkové, Suita „Mnoho povyku pro nic“, op. 11 Ericha Wolfganga Korngolda, výběr z 24 preludií pro klavír, op. 34 Dmitrije Šostakoviče v úpravě pro housle a klavír a Čtyři kusy pro housle a klavír, op. 17 Josefa Suka. Koncert bude vysílán na Facebooku Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové a na YouTube kanálu Institutu Bohuslava Martinů, jehož byl Kalabis zakladatelem. Koncert pořádá Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a ve spolupráci se spolkem B’nai B’rith Renaissance Praha, jehož členkou byla Zuzana Růžičková od jeho obnovení v roce 1991.

Jan Mráček je koncertním mistrem České filharmonie. Studoval u Magdalény Mickové a později Jiřího Fišera, pravidelně také navštěvoval kurzy Václava Hudečka. Je nejmladším laureátem soutěže MHF Pražské jaro a na svém kontě má i vítězství z mnoha soutěží, např. ze soutěže Fritze Kreislera ve Vídni nebo soutěže Beethovenův Hradec. V roce 2011 se stal nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Sólově koncertuje po celém světě, zahrál si například s Royal Philharmonic Orchestra, St. Louis Symphony, The Symphonia Boca Raton Florida, Slovenskou i Slovinskou filharmonií, Tchaikovsky Symphony Orchestra a Státní filharmonií Košice. V roce 2019 byl oceněn Cenou Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové.

Lukáš Klánský studoval u Růženy Učňové, Evy Boguniové a na HAMU u svého otce, prof. Ivana Klánského. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží, vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry. Společně se svým otcem nahrál Dvořákovy Slovanské tance. Kromě jeho pedagogů formovali jeho hudební cítění např. Martin Kasík a Garrick Ohlsson. Působí pedagogicky na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy a konzervatoři v Plzni. V posledních letech se věnuje také dirigování.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější