James Gaffigan nahradí Iona Marina

Speciální sérii tří koncertů České filharmonie, která ve dnech 14. – 16. září 2012 představí v Rudolfinu díla tří současníků – Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Petra Iljiče Čajkovského, bude dirigovat americký dirigent James Gaffigan. Nahradí Iona Marina, který musel svou účast na festivalu ze zdravotních důvodů zrušit.

James Gaffigan, šéfdirigent Lucernského symfonického orchestru a hlavní hostující dirigent Filharmonického orchestru Nizozemského rozhlasu, se na Dvořákově Praze představil už vloni, kdy s Českou filharmonií a s klavíristkou Alicí Sarou Ott vystoupil na zahajovacích koncertech festivalu. „Zdravotní stav Iona Marina bohužel nedovolí, aby v září cestoval do Prahy a připravil tři festivalové koncerty. Nicméně měli jsme štěstí při hledání náhrady. James Gaffigan, který vloni nadchnul publikum svým svěžím provedením Novosvětské, nám vyšel vstříc a ujme se nastudování tří programů s Českou filharmonií. Jsme potěšeni, že se po roce na festival vrátí, protože kromě jeho profesních kvalit, které zde předvedl, jde o velmi příjemného člověka“, říká ke změně výkonný ředitel festivalu Jaroslav Manda.

Intendant festivalu Vladimír Darjanin dodává: „Pro žádného dirigenta není jednoduché se rychle sehrát s tak významným světovým orchestrem, jakým je Česká filharmonie. Vloni nás velmi příjemně překvapilo, jak rychle našel tento mladý Američan s orchestrem společný jazyk a jak si hudebníky svým přístupem získal. James Gaffigan je dnes dirigent světové třídy a jsem si jistý, že jeho interpretace všech tří programů bude excelentní.“

Sdílet článek: