Jak přilákat víc mladých do hledišť divadel? Téma srpnové letní divadelní školy Ateliéru NDM

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském pořádá opět po covidové pauze řádnou Letní divadelní školu pro pedagogy. Letos je hlavní část jednodenní (30. srpna), předchází jí jednodenní off-program věnovaný poezii (v pondělí 29. srpna).

Vsadili jsme tentokráte téměř výhradně na přiblížení stávajícího i připravovaného repertoáru NDM mladému divákovi, a to právě prostřednictvím pedagogů. Účastníci LDŠ budou mít možnost nahlédnout přímo do zkouškového procesu některých chystaných inscenací nebo do dramaturgického uvažování jednotlivých souborů NDM. Sami zažijí workshopy, na které mohou během školního roku přivést své studenty. Společně s pedagogy se pokusíme hledat cesty, jak ještě lépe pracovat se studenty a obecně mladými lidmi, jak je do divadla přilákat a dokázat jim, že kulturní život – tedy návštěva divadel a dalších kulturních institucí – má smysl a k našemu životu prostě patří i v dnešní nelehké době“, přiblížila zaměření letošní školy vedoucí Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM Daniela Jirmanová.

Na pondělí 29. srpna pozvaly lektorky Ateliéru při NDM pedagogy na celodenní workshop věnovaný poezii s akcentem na hledání nových způsobů, jak přiblížit umění mladému divákovi. Již zcela zaplněný workshop povedou herci činohry NDM Anna Cónová a Tomáš Jirman.

V úterý 30. srpna následuje celodenní intenzívní práce se všemi čtyřmi soubory NDM. „Na startu (od 9.00) budeme s účastníky diskutovat a sbírat nápady a tipy, jak by naše divadlo mohlo oslovit víc mladých lidí a jak ještě lépe s mladšími ročníky pracovat,“ uvedla lektorka Tereza Strmisková. Po úvodu budou účastníci pozváni na zkoušku první premiéry sezóny: Komedii Bouřlivá plavba zkouší šéf činohry Vojtěch Štěpánek a spolu s dramaturgem Norbertem Závodským představí nejen hru a proces zkoušení, ale také celkové dílo autora – britského dramatika a zlínského rodáka Toma Stopparda.

NDM v minulé sezóně zahájilo tříletý cyklus Opery terezínských skladatelů. Uvede postupně díla tří nadějných hudebníků židovského původu, jejichž kariéry ukončil holocaust. Jako první měla letos v únoru premiéru opera Hanse Krásy Zásnuby ve snu v režii ředitele NDM Jiřího Nekvasila. Cyklus přiblíží dramaturg opery Juraj Bajús. Tvorbě Hanse Krásy (mj. autora známé dětské opery Brundibár), ale také dalších židovských skladatelů meziválečné éry se bude věnovat lektorka Vladimíra Dvořáková ve workshopu, který bude Ateliér při NDM v nadcházející sezóně nabízet školám.

Muzikál představí jednu ze čtyř novinek sezóny – hororové a zároveň komediální dílo Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street. Autor hudby Stephen Sondheim patří právem ke světové muzikálové špičce. Účastníci školy seznámí s jeho dílem a s dramaturgyní Hanou Novákovou nahlédnou také do příprav inscenace. Odpoledne bude pokračovat v duchu vášnivé Carmen, baletu choreografa Jiřího Pokorného. Pokorný se zaměřil především na mladší ročníky diváků a vytvořil podle známého příběhu velmi dynamickou inscenaci. Workshop (s ukázkami a patřičnými komentáři) povede šéfka souboru Lenka Dřímalová.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější