I Národní divadlo připravuje benefici: Na podporu seniorům zazpívá Margita, Černoch nebo Plachetka

Přední čeští operní umělci prostřednictvím televizních kamer potěší ve čtvrtek 30. dubna své příznivce. Koncert Národního divadla a Státní opery s názvem Ve zpěvu hledejme úlevu se ponese v duchu benefice. Podpoří krizovou Linku seniorů provozovanou společností Elpida. Operní gala bude v přímém přenosu vysílat ČT art od 20 hodin na televizních obrazovkách a prostřednictvím internetového iVysílání. Živý stream poběží na FB Opery Národního divadla i FB České televize. Celý květen poté bude záznam umístěn na webu České televize.

„Po mnoha týdnech nedobrovolného klidu konečně můžeme opět komunikovat se svým milovaným publikem. A to díky České televizi, která na ČT art zprostředkuje přímý přenos z budovy zrekonstruované Státní opery“, říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen. Více než hodinovým programem, který zahrnuje vrcholy nadcházející operní sezóny, provede diváky herečka, členka Činohry Národního divadla Martina Preissová. Na začátku zazní dvě árie ze Smetanovy Prodané nevěsty. Koncert se dále bude ubírat cestou árií nejen z české klasiky, italského romantického repertoáru, uslyšíme ale i Carmen, Mozartova Dona Giovanniho nebo skladby spojené se skladateli, kteří byli pronásledováni nacisty, či slavnou Schubertovu Ave Maria. Vystoupí mimo jiné Adam PlachetkaPavel ČernochŠtefan MargitaKateřina KněžíkováAlžběta PoláčkováAnda-Louise BogzaJiří BrücklerSvatopluk SemJiří SulženkoDana BurešováJosef MoravecJana Sibera a Tereza Štěpánková.

Pavel Černoch, foto pavelcernoch.cz

„Během koncertu nezazní jen veselá čísla, hudba místy zvážní, dokonce zesmutní, ale to jen proto, abychom mohli zažít i v docela improvizovaných podmínkách koncertu bez orchestru a publika v sále očistnou moc tónů a lidského zpěvu, který přináší úlevu i v nesnázích a úzkostech. S myšlenkou právě na tuto zázračnou schopnost hudby jsme hledali i název tohoto koncertu – a našli jsme ho v klasickém českém operním díle: ve Dvořákovu Jakobínovi, kde se ve slavném ansámblu zpívá: Jen ve zpěvu, jen ve zpěvu jsme našli sladkou úlevu…“ dodává ke koncepci programu šéfdramaturg Opery ND a SO Ondřej Hučín.

Koncert se koná za přísných hygienických podmínek a celá akce bude mít benefiční charakter. „Současnou situací velmi trpí senioři, kteří těžce prožívají strach z neznámého a také sociální izolaci. Spojili jsme se proto se společností Elpida s cílem podpořit jejich krizovou telefonní Linku seniorů, na kterou denně volá až několik stovek lidí v nesnázích,“ říká správní ředitelka Opery ND a SO Bohdana Malik.

Sdílet článek: