Hudební pocta Zuzaně Růžičkové v Rudolfinu. Její nástupci zahrají Bacha a Kalabise

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové ve spolupráci s Českou filharmonií, MHF Pražské jaro a Akademií múzických umění uspořádá v pondělí 16. října 2017 od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina Koncert k poctě Zuzany Růžičkové. Díla Johanna Sebastiana Bacha a Viktora Kalabise zahrají pokračovatelé a bývalí žáci Zuzany Růžičkové, cembalistka Monika Knoblochová, varhaník Jaroslav Tůma a cembalista Mahan Esfahani.

Mahan Esfahani, foto Bernhard Musil/DG

„Bach je pro mě mimo všechny kategorie. Každý druh hudby mě zajímal, včetně jazzu a operety, ale s Bachem to bylo déjà vu. Když jsem hrála Bacha, cítila jsem se jako doma, absolutně jako doma.“ Zuzana Růžičková mluvila o Bachově hudbě při každé příležitosti jako o duchovní opoře, která jí pomohla překonat hrůzy spojené s holokaustem a později také období normalizace. Druhou životní oporou jí byl její manžel, skladatel Viktor Kalabis, jehož dílo neúnavně propagovala.

Monika Knoblochová

„První dáma cembala byla interpretkou světové pověsti, umělecky i lidsky mimořádnou osobností. Její mistrovské provedení děl Johanna Sebastiana Bacha, které nahrála na 35 deskách, bylo objevem a senzací mezinárodní hudební scény. Mnoho učinila pro uznání cembalového díla Bohuslava Martinů, skvěle hrála Scarlattiho, Couperina, Händela, slavila úspěchy s cembalovým koncertem svého manžela Viktora Kalabise.

S houslistou Josefem Sukem procestovala téměř všechny kontinenty. Získala řadu významných cen: čtyřikrát cenu Grand Prix Académie Charles Cros, Hamburk jí udělil Zemskou medaili za umění a vědy (1994), v roce 2003 jí byl udělen francouzský titul Rytíře umění a literatury, v Cáchách převzala Kulturní cenu Karla IV. (2011) Český prezident ji vyznamenal medailí Za zásluhy a ministr kultury ji letos jmenoval Dámou české kultury. Zuzana Růžičková byla v letech 1979-1990 sólistkou České filharmonie, profesorkou Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění, členkou Stálé komise mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a Stálé komise Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga,“ uvedl celoživotní přítel Zuzany Růžičkové a dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu Ludvík Kašpárek.

Jaroslav Tůma

Vstup na koncert je bezplatný, je však podmíněn pořízením volné vstupenky na konkrétní místo v sále, a to buď v pokladně České filharmonie v Rudolfinu nebo on-line na webových stránkách České filharmonie.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější