Hudební akademie Terezín představí první operetu ženy skladatelky

Od 14. do 17. srpna 2023 se uskuteční v rámci projektu Musica non grata 3. ročník Hudební akademie Terezín ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Institutem terezínských skladatelů. Zásadní hudební událostí letošního ročníku je nastudování první operety z pera ženské skladatelky v historii hudby. Akademie se tradičně otevře nejen mladým profesionálním umělcům, ale i široké veřejnosti, jíž nabídne volně přístupné koncerty a přednášky v Terezíně, Litoměřicích a Praze.

Koncertního provedení vybraných hudebních čísel z operety Die Dorfkomtesse, v překladu Vesnická hraběnka, nizozemské skladatelky Rachel Danziger van Embden (1870–1946?) se ujmou mladé pěvecké talenty z Německa, Řecka, Velké Británie a dalších zemí Evropy v nastudování muzikologa Kaie Hinricha Müllera. Dílo zazní v novodobé premiéře po více než sto letech od posledního uvedení v Berlíně v roce 1910, o kterém referovaly dokonce newyorské Times. Veřejnosti se otevře generální zkouška operety, jež proběhne 16. srpna v Terezíně, novodobá premiéra pak zazní na závěrečném koncertě akademie, který se uskuteční 17. srpna v reprezentativních prostorách Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

Již tradiční součástí Hudební akademie Terezín je konference Institutu terezínských skladatelů, jež se vedle smyslu a dopadu současné muzikologie tematicky dotkne též hudebního života terezínského ghetta v letech 1942 až 1944. Skladatel a klavírista Jan Dušek povede hudební dílny pro žáky ZUŠ Litoměřice, které vyvrcholí společným koncertem 16. srpna v Litoměřicích. Kompletní program je k dispozici na webových stránkách projektu. Všechny uvedené akce jsou veřejnosti přístupné zdarma.

Hudební akademie Terezín 2023 je organizována Operou Národního divadla a Státní operou v rámci projektu Musica non grata, ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů a za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Dalšími partnery jsou Masarykova univerzita, Město Terezín, Památník Terezín, Nadační fond obětem holocaustu, Základní umělecká škola Litoměřice a Městská kulturní zařízení v Litoměřicích.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější