Hudba v kostele sv. Šimona a Judy spojila ukrajinské a české děti

Foto: Pavla Hartmannová

V kostele sv. Šimona a Judy se včera 22. února dopoledne konalo hudební setkání ukrajinských a českých dětí ze ZŠ Na Dlouhém lánu a ZŠ Square.
Hudebním programem je provedl Ondřej Tichý. Projekt vznikl ve spolupráci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, České filharmonie a Dětského fondu OSN UNICEF. Na toto setkání bude navazovat březnový podvečer s ukrajinskými dětmi v Centru Svitlo a závěrečné setkání 26. března v Rudolfinu, kde se ukrajinské děti zapojí do projektu s názvem Hudbou k sobě.

„Mám radost, že se podařilo spojit úmysl i síly a setkání v kostele sv. Šimona a Judy bylo nejen dalším krůčkem se třídou, ale zároveň přípravným krokem, abychom ukrajinské děti i vyučující z projektu Unicef pozvali a lépe připravili na setkání škol, které se paralelně vyvíjí na půdě České filharmonie. Prakticky se tam v projektu ‚Hudbou k sobě‘ v březnu setká 12 tříd z 12 škol, které se celý rok připravují a různě potkávají. Bude to slavnostní setkání, které na jednu stranu ukončí celoroční práci, ale na druhé otevře školám možnost se dále potkávat nebo podílet na akcích pro veřejnost, které přinášejí mezilidský kontakt, prostor pro rozhovor, hudební dialog a duševní rovnováhu,“ říká hlavní tvůrce projektu Ondřej Tichý.

Foto: Pavla Hartmannová

Ukrajinské děti, žijící v Praze, si včera spolu s českými dětmi vzájemně předvedly, co se ve svých školách učí. Zpívaly česky i ukrajinsky a s velkou laskavostí si vzájemně vysvětlovaly, o čem vyprávějí texty jejich národních písní. V některých písních nalézaly slova, která jsou v češtině a ukrajinštině shodná. Ukrajinské děti těm českým ukázaly, jak se učí česká vyjmenovaná slova s pomocí melodie, a české děti zas k vyjmenovaným slovům předvedly nápaditou pantomimu. Vyzkoušely si práci s akustikou v lodi kostela, kreativně pracovaly s přírodními materiály, jako jsou kamínky a dřívka, zahrály si na drobné melodické i perkusní nástroje a zažily si spojení hlasů při zpívání hymny a tradicionálu. Při tom všem vstřebávaly duchovní atmosféru kostela a s myšlenkou na druhé se oddávaly poslechu jemné, láskyplné hudby. Byl to silný společný prožitek.

Foto: Pavla Hartmannová

Kromě Ondřeje Tichého, který v průběhu programu vystřídal kytaru a několik fléten, se setkání účastnila houslistka Josefína Matyášová a také dvojice ukrajinských hudebníků Veronika PozniakArtem Pozdniakov.

Foto: Pavla Hartmannová
Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější