Hudba královských koncertů promění vršovický Vzlet v komnatu Krále Slunce

Předposlední koncert letošní komorní série Collegia Vocale 1704 zavede 3. listopadu diváky ve vršovickém Vzletu do Francie Ludvíka XIV. Dvorská kultura, která byla v té době etablována v nové, velkolepě vystavěné rezidenci ve Versailles, se stala zářným příkladem pro všechny evropské panovnické domy. Hudba neměla pevné místo jen ve dvorním ceremoniálu, ale i v soukromém životě Krále Slunce a jeho následovníka, Ludvíka XV. Ve svých komnatách pravidelně pořádali koncerty pro nejužší kruh dvorské společnosti, kde zaznívaly komorní skladby v podání nejvýznamnějších hudebníků té doby.

Hráčka na zobcovou a barokní příčnou flétnu Julie Braná, cembalistka Edita Keglerová a hráčka na violu da gamba Mélusine Srovnal nabídnou průlet celým tímto „zlatým věkem“ Francie. Zazní koncerty ze sbírky Jeana-Philippa Rameaua nazvané Pièces de clavecin en concerts, Suita a moll pro violu da gamba a basso continuo o generaci mladšího Marina Maraise nebo Chaconne G dur pro flétnu, violu da gamba a basso continuo Maraisova žáka, Jacquese Morela. Z posledních let vlády Krále Slunce pocházejí Královské koncerty jednoho z tehdejších nejoblíbenějších skladatelů, Françoise Couperina. Trio interpretek pro večer ve Vzletu vybralo z této sbírky kompozic devátou v pořadí, Koncert E dur s italským názvem Ritratto dell’amore (Portrét lásky).

Program s názvem Les Concerts royaux vznikl už dříve, hrávali jsme ho společně s Editou Keglerovou ještě v triu s virtuózním gambistou a někdejším uměleckým vedoucím souboru Ensemble Tourbillon, Petrem Wagnerem. Po Petrově předčasné smrti na sklonku roku 2019 jsme byly nuceny na čas tyto aktivity utlumit. Naštěstí jsme našly adekvátní náhradu v původem francouzské hudebnici Mélusine Srovnal,“ uvedla Julie Braná.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější