Hrůza, děs a příšery: Odlehčený i hororový večer s Ivou Bittovou a HK Gruberem

Děsuplný večer nazvaný Transylvánie za humny: skladby Ivy Bittové, Kurta Schwertsika a HK Grubera nabídne cyklus hravých i dravých básní, frankensteinovské inspirace a náhled do volnočasových aktivit samotného knížete Drákuly. Představení propojující tvorbu 20. století se současností, divadlo a koncert či horor i humor se koná ve spolupráci s festivalem Concentus Moraviae ve středu 20. června v brněnské Redutě.

Každá země má svou transylvánii, každý dvorek má své humno, ke každému dni náleží noc. Skládáme hlavu na polštář a rodí se příšery. Někdo se modlí za klidnou noc, jiný se těší na setkání s nimi. Zpoza lesa, z Transylvánie se příšerky ve všech možných podobách rozlézají do celého světa.“ Tento tajuplný svět nočních přízraků přiblíží pandemonium Frankenstein!! Heinze Karla Grubera na texty vídeňského surrealistického básníka Hanse Carla Artmanna. Komorní verze hudebního oratoria z roku 1977 sestává z básní pro šansoniéra a dvanáct hudebníků, v nichž vystupují pohádkové postavy, zvířata i superhrdinové. Dlouhodobý záměr Ensemble Opera Diversa uvést Gruberovo pandemonium v české premiéře v původním českém překladu zakladatele souboru Pavla Drábka dochází naplnění v osobě Ivy Bittové, která v sobě spojuje nejen nutnou muzikální a paramuzikální expresivitu, nutnost zvládnout širokou paletu výrazů včetně recitace, zaklínadel, skřeků, výkřiků a nejrůznějších stylů zpěvu, ale také osobitý herecký vklad.

Ensemble Opera Diversa, foto operadiversa.cz

Skladba Ivy Bittové My midnight pillow pro hlas, smyčce a tři dechové nástroje je ušita na míru autorce a vychází z fragmentů textů spisovatelky Mary Shelley, autorky Frankensteina, zatímco Kurt Schwertsik pokračuje v žánru suity pro smyčcové nástroje. Jeho Draculova hudba pro dvůr i dům z roku 1968 nese podtitul „transylvánská symfonie pro smyčce“. Již z názvu je patrné, že i tato část programu osciluje mezi vážností a humorem, především v hlavní postavě knížete upírů – zde houslisty, dirigenta i zpěváka.

Ensemble Opera Diversa je brněnský soubor profesionálních hudebníků a zpěváků, který se soustředí na objevné hudební a divadelní programy. Jádrem činnosti je hudební a hudebně-dramatická tvorba zakládajících členů souboru Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Od roku 1999 se z ansámblu vyvinula hudební společnost, která uskutečňuje kolem třiceti vystoupení a představení ročně, včetně původních celovečerních oper či orchestrálních skladeb na objednávku i z klasického repertoáru.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější