Houslista Josef Špaček vystoupí s Pražskými symfoniky pod taktovkou Pietari Inkinena

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje 7. a 8. února koncert pod taktovkou svého bývalého šéfdirigenta Pietari Inkinena a sólistou bude proslulý český houslista Josef Špaček. Zahraje Beethovenův Houslový koncert D dur. V druhé části večera zazní Čtvrtá symfonie Petra Iljiče Čajkovského.

„Moc se těším na provedení Beethovenova houslového koncertu s orchestrem FOK a Pietari Inkinenem. V Praze tento koncert, můj z nejoblíbenějších, zahraji po několika letech. Představím méně hranou, avšak skvělou a moderní kadenci Alfreda Schnittkeho, jež cituje další čtyři velké houslové koncerty,“ říká Josef Špaček.

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku. Stal se laureátem světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu a vítězem mezinárodní houslové soutěže Michaela Hilla na Novém Zélandu. Je rezidenčním umělcem Residentie Orchestra v Haagu a vystupuje s významnými orchestry po celém světě. K vrcholům jeho sezóny 2023/2024 patří debut s Chicagským symfonickým orchestrem, s Atlantským symfonickým orchestrem nebo opětovné hostování na prestižním festivalu ve švýcarském Verbier.

„S Josefem Špačkem jsem se seznámil, když byl sólistou na koncertě Německé rozhlasové filharmonie v prosinci 2021. Od té doby naše velmi úspěšná spolupráce pokračuje a já se už nemohu dočkat společných koncertů se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Josef zahraje jeden ze základních kamenů houslového repertoáru, Beethovenův Houslový koncert. Následuje Čajkovského 4. symfonie, jedna z mých nejoblíbenějších skladeb. Toto dílo jsem dirigoval s mnoha orchestry po celém světě a určitě v tom budu pokračovat,“ uvedl dirigent Pietari Inkinen.

Pietari Inkinen v současnosti působí jako šéfdirigent Německého rozhlasového orchestru v Saarbrückenu a hudební ředitel KBS Symphony Orchestra v Soulu. Od května 2015 do září 2020 byl šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Jako šéfdirigent působil rovněž v Japan Philharmonic Orchestra (2016–2023), New Zealand Symphony Orchestra (2008–2016) a Ludwigsburger Schlossfestspiele (2014–2019).

Pietari Inkinen. Foto: Petr Dyrc

 

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„Houslista Josef Špaček se rychle zařadil mezi nejlepší hráče své generace. Pro koncerty s Pražskými symfoniky zvolil klasiku všech klasik – Beethovena, opus úhelný. Josef Špaček se s naším bývalým šéfdirigentem Pietari Inkinenem, který se na pódium Smetanovy síně vrací po

dlouhých čtyřech letech, hudebně potkal v prosinci 2021 v Saarbrückenu a hned si slíbili znovushledání. Programově bude večer velikánů vrcholit Čajkovského ‚osudovou‘ Symfonií č. 4, která je notně ovlivněna Beethovenovou ‚Pátou‘. Kruh se uzavírá.“

 

Program

JOSEF ŠPAČEK

7. a 8. února od 19:30, Obecní dům

 

LUDWIG VAN BEETHOVEN

Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61

 

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ

Symfonie č. 4 f moll op. 36

 

Josef ŠPAČEK | housle

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Pietari INKINEN | dirigent

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější