Houslista Jan Novák získal druhé místo v soutěži Pražského jara. První cena putuje do Japonska

Finále houslové soutěže Pražského jara, 14. 5. 2024. Foto: Petra Hajská

Finálové kolo houslové soutěže Pražského jara, které se konalo 14. května ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, nabídlo vystoupení tří mladých houslistů: Marie-Astrid Hulot z Francie, Tsukushi Sasaki z Japonska, českým zástupcem mezi finalisty byl Jan Novák, osmnáctiletý student Pražské konzervatoře.

Vítězkou se stala třiadvacetiletá studentka Umělecké univerzity v Tokiu, Japonka Tsukushi Sasaki, která si pro své finálové vystoupení zvolila Sibeliův Koncert pro housle d moll, op. 47.

Tsukushi Sasaki kromě vítězství z finálového klání získala také Cenu hlavního města Prahy a Cenu Českého rozhlasu, s 1. místem v soutěži souvisí také koncertní vystoupení na následujícím ročníku Festivalu Pražské jaro.

Tsukushi Sasaki, Finále houslové soutěže Pražského jara, 14. 5. 2024. Foto: Petra Hajská

Druhé místo obhájil Jan Novák, který se ve finálovém večeru ujal interpretace Beethovenova Houslového koncertu D dur. Kromě titulu laureáta získal Jan Novák též další ocenění – Cenu Nadace Český hudební fond, Cenu Olega Podgorného, Cenu Českých center a také Diváckou cenu.

Jan Novák, Finále houslové soutěže Pražského jara, 14. 5. 2024. Foto: Petra Hajská

Na místě třetím se umístila Francouzka Marie-Astrid Hulot, absolventka prestižní německé Kronberg Academy. Její finálové vystoupení patřilo provedení Brahmsova Houslového koncertu D dur, op. 77.

Marie-Astrid Hulot, Finále houslové soutěže Pražského jara, 14. 5. 2024. Foto: Petra Hajská

Celý finálový večer doprovázel orchestr Prague Philharmonia pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější