Guma, Smrtipot a Balada o čtyřech holkách, panně a plukovníkovi. Ensemble Opera Diversa uvede miniopery Jiřího Bulise

Letos je to třicet let, kdy brněnskou nezávislou divadelní scénu opustil hudebník a skladatel Jiří Bulis (1946–1993), jehož jméno je úzce spjato například s brněnským HaDivadlem či Divadlem Husa na provázku. Bulis se však nevěnoval pouze skládání scénické hudby a divadelních šansonů, ale také hudbě klasické. Ensemble Opera Diversa premiérově uvádí tři dochované skladatelovy divadelní miniopery pro HaDivadlo s názvy Guma, Smrtipot a Balada o čtyřech holkách, panně a plukovníkovi. Uvede je 29. června 2023 ve 20.00, v Divadle Husa na provázku.

Všechny tři miniopery spojuje nejen osobnost skladatele, ale také fakt, že byly v 80. letech součástí divadelních inscenací tehdejšího prostějovského Hanáckého divadla (nyní HaDivadla). Společná je jim také svébytná hudební a divadelní poetika snoubící melancholické polohy s jistým nadhledem a humorem tak, jak je v hudebním díle Jiřího Bulise typické.

Miniopera Guma, uvedená v Hanáckém divadle, na text Miloše Černouška zazněla jako součást autorské inscenace s názvem Guma (epizody ze života Josefa G.) režiséra Arnošta Goldflama z roku 1985. Tato miniopera byla součástí epizodického ztvárnění života hlavní postavy celé inscenace – Josefa Gumy, který se musel zabývat svými pracovními povinnostmi, ačkoli vždy raději psal poetické básně.

Miniopery Smrtipot a Balada o čtyřech holkách, panně a plukovníkovi, obě na texty Alexandra Ivanoviče Vveděnského (v překladu Václava Daňka), byly součástí inscenace Zrcadlení (1984, režie Arnošt Goldflam), rovněž v Hanáckém divadle. Odlehčená Balada o čtyřech holkách, panně a plukovníkovi vypráví o ruském důstojníkovi, který láká jednu z dívek do soukromí. Kdo koho však svlékne z košilky, se uvidí.

Naopak tragikomická miniopera Smrtipot pro mužské sólo, dva vypravěče a sbor nastoluje záhadnou otázku: Co, nebo kdo, smrtipot vlastně je? Umírající otec zná odpověď, stihne ji však předat svým synům? Rozmyslí se hned, co jeho potomci dotančí čtverylku!

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější