Graffovo kvarteto na začátku sezony s Pavlicovou Blízkostí

Čtvrtý ročník hudebního cyklu Vox Imaginis, který propojuje komorní hudbu, slovo a výtvarné umění, bude zahájen slavnostním koncertem 26. září 2017 v 19.00 hodin v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. Večer ponese název Brněnské inspirace a vedle smyčcových kvartetů Leoše Janáčka, poezie Jiřího Mikuláška a Jana Skácela na něm zazní v premiéře smyčcový kvartet Blízkost Jiřího Pavlici. Tato skladba byla napsána pro Graffovo kvarteto u příležitosti 20. výročí založení souboru.

Také následující večery cyklu Vox Imaginis, který potrvá do června 2018, budou patřit jubilujícímu Graffovu kvartetu (Štěpán Graffe, Lukáš Bednařík, Lukáš Cybulski, Michal Hreňo), které přednese postupně na jednotlivých koncertech průřez svého repertoáru. Posluchači se mohou těšit na programy s názvy Humor v umění (zazní skladby Miloše Štědroně nebo pohádky a povídky Ilji Hurníka) nebo Tóny z Nového světa (skladby Antonína Dvořáka a úryvky z dobových vzpomínek a korespondence).

Hosty jednotlivých programů budou například Alfred Strejček a Josef Somr, z hudebníků pak přizvalo Graffovo kvarteto ke spolupráci violistu Bohuslava Matouška a violoncellistku Markétu Kubínovou. Poslední prémiový koncert cyklu bude patřit houslovému Duu Lyriko (Magdalena a Štěpán Graffovi), které za klavírní spolupráce finského klavíristy Esy Ylonena přednese skladby Bohuslava Martinů v programu s názvem Pařížské přátelství. Vedle hudby zazní výběr z korespondence a vzpomínek Jana Zrzavého a Bohuslava Martinů. Všechny večery budou obohaceny o vystavení tematicky spojitých výtvarných děl ze sbírek Moravské galerie v Brně, která jsou uložena v depozitářích a nejsou tak běžně k vidění. Milovníci výtvarného umění se mohou těšit na obrazy Františka Foltýna, Zdeňka Seydla, Radka Kratiny, Antonína Procházky a Jana Zrzavého.

Sdílet článek: