Gabriela Beňačková a Jakub Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka

Na koncertě Jarní hvězdy České filharmonie III, který se uskuteční 14. dubna 2021 v Rudolfinu, převezmou Cenu Antonína Dvořáka její laureáti za rok 2019 a 2020. Sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša získali toto ocenění za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Cenu Antonína Dvořáka uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby, od roku 2012 o jejích laureátech rozhoduje Rada akademiků. Koncert, který se uskuteční bez publika, bude od 20:15 hodin živě přenášet program ČT art.

Jsme upřímně rádi, že paní Beňačková bude moci cenu převzít ve Dvořákově síni Rudolfina, a to společně s držitelem Ceny Antonína Dvořáka za rok 2020 dirigentem Jakubem Hrůšou. Také jsme velmi vděční České filharmonii, že nám poskytla možnost předat obě ceny v rámci koncertu, který navíc Jakub Hrůša diriguje. Je to stvrzením skutečnosti, že naše dlouhodobé spojení s Českou filharmonií v rámci dvořákovských projektů Akademie klasické hudby úspěšně funguje,“ uvedl předseda Rady akademiků Jan Simon.

Na středečním koncertu se poprvé s Českou filharmonií představí jedna vyhledávaná gruzínská houslistka Lisa Batiashvili. Po boku hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši provede třetí houslový koncert Camilla Saint-Saënse. Po předání ocenění a rozhovoru s oběma laureáty zazní v druhé části večera Brahmsovy Variace na téma Josepha Haydna a Dvořákovy Symfonické variace, které nahrazují původně ohlášené Zrání Josefa Suka. Večer moderuje Marek Eben. „Gabriela Beňačková i Jakub Hrůša udělali pro českou hudbu velmi mnoho. O to víc mne těší, že jim Cena Antonína Dvořáka bude předána v průběhu koncertu České filharmonie, s níž oba laureáti vystoupili mnohokrát na koncertech doma i v zahraničí a pořídili celou řadu nahrávek,“ řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Gabriela Beňačková patří mezi sopranistky, které nezapomenutelně ztvárnily roli Rusalky nejen na domácích, ale i světových pódiích. Jako Rusalka vystupovala mimo jiné ve Vídeňské státní opeře nebo v newyorské Metropolitní opeře a podílela se i na řadě nahrávek tohoto díla. Právě za špičkovou interpretaci Rusalky a dlouholetou úspěšnou propagaci české hudby v zahraničí jí byla v roce 2019 udělena Cena Antonína Dvořáka. Cenu si Gabriela Beňačková měla původně převzít během slavnostního koncertu v Rudolfinu loni v dubnu, avšak pandemická situace realizaci koncertu zabránila.

Držitele Ceny Antonína Dvořáka za rok 2020, dirigenta Jakuba Hrůšu, ocenila Rada akademiků především za jeho dlouholeté a soustavné mimořádné interpretační úspěchy na mezinárodním poli, prosazování skladeb českých autorů v rámci jeho hostování u v čele s Newyorskou, Vídeňskou i Berlínskou filharmonií. Jedním z reprezentativních příkladů jeho úsilí o prosazování méně frekventovaných českých autorů v zahraničí je zařazení díla Miloslava Kabeláče do programu koncertu s Berlínskými filharmoniky. Zcela zásadní zásluhy o rozvoj odkazu Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a celé řady dalších českých autorů se projevují i v rámci jeho působení v roli šéfdirigenta Bamberských symfoniků. Jedním z významných impulsů k udělení Ceny Antonína Dvořáka je i průběžná realizace kompletní nahrávky orchestrálních děl Josefa Suka s Českou filharmonií. Právě Sukovu Symfonii č. 1 E dur nahrával Jakub Hrůša s tímto orchestrem v rámci koncertního provedení na festivalu Dvořákova Praha 2020.  

Sdílet článek: