FOK v příští sezoně: Nový šéfdirigent, nový koncertní mistr a turné po Americe

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK dnes zveřejnil náplň příští sezony. Ta bude pro orchestr v mnohém nová. Po finském dirigentovi Pietarim Inkinenovi se v čele tělesa představí Tomáš Brauner a také nový koncertní mistr Roman Patočka. Kromě toho se FOK chystá na sklonku příští zimy na turné po Americe.

Sezonu FOK zahájí 16. a 17. září 2020 v Obecním domě Inauguračním koncertem nového šéfdirigenta Tomáše Braunera„Ve své pozici bych velmi rád navázal na tradici vážených českých šéfdirigentů FOK, jakými byli Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter a Jiří Kout. S orchestrem Vám s radostí přiblížíme české skladatelské osobnosti nové generace, a jakožto ‚kovaný‘ Pražan si dovolím přislíbit i skladby věnované přímo mému rodnému městu,“ nastínil svoji vizi Tomáš Brauner, kterého v 86. sezóně s FOK čeká 12 abonentních a dva mimořádné koncerty. Na Inauguračním koncertě zazní Smetanův Pražský karneval, Symfonie č. 1 Bohuslava Martinů a Beethovenův Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur (sólisty budou Sascha, Mischa a Lily Maisky).

Tomáš Brauner, foto Jan Kolman

Jsme si vědomi, jaké starosti přináší epidemie, ale tím spíše – na žádost i mnohých našich posluchačů – zveřejnění sezony neodkládáme a zůstáváme u termínu, na který jsou naši fanoušci zvyklí. Přinášíme tím mj. zprávu, že svět bude zase normální,“ řekl Daniel Sobotka, ředitel FOK. „Sezona 2020/2021 bude první s Tomášem Braunerem jako šéfdirigentem. Přichází nový koncertní mistr Roman Patočka. Pokud všechno dopadne, jak má, stráví FOK měsíc od poloviny února do poloviny března na turné po Spojených státech amerických. To je jen několik zásadních momentů, které modelovaly obsah toho, co budeme hrát.“

Nový koncertní mistr Roman Patočka se během sezony představí také jako sólista; v květnu 2021 zahraje Houslový koncert a moll Antonína Dvořáka, se kterým zvítězil v konkurzu. V sezoně se objeví také Thomas Hampson, Vadim Repin, Radek Baborák, Petr Migunov, ve wagnerovském programu vystoupí Camilla Nylund, Simon O’Neill a René Pape. Speciálním hostem sezony je Orchestre symphonique de Montréal s šéfdirigentem Kentem Naganem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější