FOK uvede světovou premiéru skladby věnované Praze a pokřtí nové CD s Radkem Baborákem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK chystá koncert s lesním rohem v hlavní roli. Večeru nazvanému Tomáš Brauner & Radek Baborák budou vévodit právě tyto dvě hudební osobnosti. Sekundovat jim bude hudební skladatel Ondřej Brousek, jehož nová skladba Pražská kavárna bude mít tento večer premiéru. Dále zazní Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera a symfonická báseň Tak pravil Zarathustra Richarda Strausse. Koncerty proběhnou ve středu 24. listopadu a ve čtvrtek 25. listopadu 2021, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

FOK pokračuje i této sezoně svojí iniciativou obohatit repertoár věnovaný Praze o nové skladby současných skladatelů. Poté, co byly v minulé sezoně poprvé uvedeny Pražské metamorfózy Petra Wajsara, nyní FOK oslovil skladatele Ondřeje Brouska, který se na téma Prahy podíval z trochu jiného směru. Jeho skladba Pražská kavárna se zaměřuje na společenský aspekt fenoménu kaváren. „Když pominu pejorativnost dnes tak hojně užívaného termínu, spatřuji v ‚Pražské kavárně‘ především kutilský a tvůrčí duch umělecko-společenského života, ke kterému odkazují názvy částí skladby. U kávy, dnes už i u piva (neboť výhrou věčně klábosících ‚Intelektuálů‘ bylo spojení kavárny s hospodou) se nemusí nutně jen nadávat; to prostředí samo může být ‚Umělcovou‘ múzou, věčně tryskající fontánou nápadů. ‚Opilec‘ to vezme šmahem a na druhý den si při kávě (dá-li Bůh) vše podstatné uvědomí. Zda jeden či druhý patří do pomyslné ‚Elity‘, nad tím by snad ani neměl přemýšlet, pasovat se do role hrdiny a ‚Bojovníka‘ je věc pošetilá a sebestředná. To si výjimečně mohou dovolit ‚Avantgardisté‘, ať už jako žert nebo jako vážný pokus o vystoupení z buržoazní komfortní zóny. Jejich zástup je ale většinou tak malý, že zákonitě zůstává sedět na pohodlných židlích Pražské kavárny,“ řekl skladatel Ondřej Brousek k premiéře své nové skladby.

V rámci večera dále zazní málo prováděná hornová skladba Koncert pro lesní roh a orchestr skladatele Jiřího Pauera. Právě Koncert pro lesní roh a orchestr Jiřího Pauera je součástí nového CD hornových koncertů, které společně s Tomášem Braunerem a Pražskými symfoniky natočil Radek Baborák. Druhý hornový koncert na albu je z pera Reinholda Glièra. Album bude na koncertě slavnostně pokřtěno a bude na místě též k zakoupení.

Obě skladby jsou mojí srdeční záležitostí; mnohokrát jsem je hrál a upřímně jsem toužil mít je zdokumentované i v podobě nahrávek. Mám velké štěstí, že jsem je mohl nahrát právě teď, kdy mám pocit, že na to mám správný věk a zkušenosti, které jsou nezbytné a které do hraní dávám. Přál bych si, aby kromě poslechu posloužilo album i při edukaci studentů – hornistů, aby načerpali energii a chuť nechat zaznít zvuk lesního rohu v jeho plnosti a síle,“ poznamenává k novému albu Radek Baborák.

Koncerty se uskuteční 24. a 25. listopadu 2021 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B. S Tomášem Braunerem a Radkem Baborákem se před koncertem ve čtvrtek 25. listopadu se v 18:15 uskuteční Setkání s umělci.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější