FOK a Ensemble Tourbillon vzdají poctu Petru Wagnerovi kantátami Dietericha Buxtehude

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK sestavil unikátní večer k poctě českého hudebního pedagoga a hráče na violu da gamba Petra Wagnera. Na programu večera bude skladba Membra Jesu Nostri raně barokního skladatele Dietericha Buxtehudeho. Kompozice souboru sedmi kantát zazní v podání Ensemble Tourbillon a pěti sólistů. Koncert z cyklu Stará hudba proběhne v kostele sv. Šimona a Judy 15. února 2022 v 19:30.

Petr Wagner byl významný český hudební pedagog, dirigent a především náš nejvýznamnější hráč na violu da gamba, který se proslavil na evropských i světových pódiích. V roce 1998 založil Ensemble Tourbillon, jehož aktivity se zaměřovaly na komorní i orchestrální tvorbu evropského baroka a raného klasicismu. Soubor též patřil ke špičkám ve svém oboru, avšak zaniknul v roce 2019, kdy Petr Wagner prohrál boj s těžkou nemocí.

U příležitosti tohoto koncertu se členové Ensemble Tourbillon opět vrací na pódium, aby uctili památku svého zakladatele. Zazní cyklus sedmi kantát Membra Jesu Nostri (v překladu Nejsvětější údy našeho trpícího Ježíše), kde každá část oslavuje jednu část Kristova těla. Autorem je Dieterich Buxtehude, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků německé oblasti před Johannem Sebastianem Bachem.

Petr Wagner byl muzikant tělem i duší, výborný kolega a inspirativní člověk. V sezóně 2010/2011 byl rezidenčním umělcem Pražských symfoniků a jeho umělecký i lidský otisk nesla celá koncertní sezóna. Je nám ctí, že do našeho letošního programu můžeme zařadit večer, který byl připraven na jeho počest. Buxtehudeho mimořádná kompozice Membra Jesu Nostri není hudbou smuteční, ale je rozhodně hudbou určenou ke kontemplaci. Každá z kantát je meditací nad jednou částí těla Ukřižovaného. Část šestá „Ad Cor“ je věnována srdci. Právě v ní se na pódiu v consortu sejdou hned tři srdcové nástroje Petra Wagnera – violy da gamba,“ řekl ke koncertu dramaturg FOK Martin Rudovský.

V pěveckých partech vystoupí sopranistky Céline Scheen a Barbora Kabátková, altista Damien Guillon, tenorista Ondřej Holub a basista Jaromír Nosek. Koncert se uskuteční 15. února 2022 v 19:30 v kostele sv. Šimona a Judy a je součástí cyklu Stará hudba. Před koncertem proběhne také setkání s umělci, které začne v 18:15.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější