Flétna světově. Komorní filharmonie Pardubice zve na koncert italského flétnisty Massima Mercelliho

Massimo Mercelli

Na začátku března se na pódiu v pardubickém Domě hudby sejdou dva světově uznávaní umělci – flétnista Massimo Mercelli a dirigent Vahan Mardirossian. V doprovodu Komorní filharmonie Pardubice zahrají celkem třikrát v rámci abonentních cyklů A, B i C ve dnech 4., 5. a 6. března 2024 vždy od 19 hodin. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta a skladatele 20. století Francise Poulenca. Tato kombinace v programu jednoho koncertu by se na první pohled mohla zdát trochu nezvyklá. Propojení tu ale je. Mozart byl vrcholným vídeňským klasikem. Poulenc se ke klasicismu hlásil a nechal se jím inspirovat jako novodobý autor. Řadí se tak k mnoha představitelům tzv. neoklasicismu. A dalším pojítkem pak pochopitelně bude sólový nástroj – příčná flétna. 

Traduje se, že i přes své skvělé flétnové kompozice Mozart neměl tento instrument příliš v lásce. Jeho původní skladby pro flétnu jsou přesto jedny z nejlepších, jaké byly ve svém oboru napsané. Kromě opery Kouzelná flétna jsou to především oba flétnové koncerty (G dur a D dur).  Z komorní tvorby se těší velké pozornosti tři flétnové kvartety. A vedle těchto větších skladeb zkomponoval Mozart i drobnější jednovětá díla pro sólový instrument a orchestr či klavír. Takové je i flétnisty oblíbené Andante C dur pro flétnu a orchestr K 315, které zazní právě na našich večerech. Jeho popularitu zajistila typická mozartovská sazba. Téma je melodické, harmonie prostá a před závěr je vložena kadence flétny.

Koncerty odehraje Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Vahana Mardirossiana, dirigenta arménského původu, který s vyznamenáním absolvoval pařížskou konzervatoř. Po mnoho let byl hlavním dirigentem Caen Symphony Orchestra ve Francii a hudebním ředitelem Národního komorního orchestru Arménie. Od sezóny 2019/2020 je šéfdirigentem City Chamber Orchestra of Hongkong.

Italský sólista Massimo Mercelli je světovým flétnistou, který se může pochlubit mnoha spolupracemi s významnými skladateli, jako Penderecki, Gubajdulina, Glass, Nyman, Bacalov, Galliano, Morricone a další. Jako samouk a poté žák slavných flétnistů získal Cenu Francesca Cilea a stal se laureátem řady soutěží. 

Během koncertu uslyšíte Mozartova díla Gallimathias musicum (Hudební galimatyáš), Andante pro flétnu a orchestr a Serenádu D dur (S poštovním rohem). Z pera Francise Poulenca zazní Sonáta pro flétnu a orchestr C dur. 

Nad koncerty převzala záštitu italská ambasáda. Ve středu 6. března 2024 přislíbil účast také italský velvyslanec Mauro Marsili.

www.kfpar.cz

Sdílet článek: