Filharmonie Hradec Králové zahajuje novou sezonu s novým ředitelem

Slavnostním koncertem dnes otevírá Filharmonie Hradec Králové svou 46. koncertní sezonu. Pro své posluchače má připravenou širokou paletu hudebních zážitků, inspirativních uměleckých osobností a novinek. Oproti minulým sezonám se odehrála jedna podstatná změna, a to na pozici ředitele, kterým se na základě březnového výběrového řízení stal Vladimír Šrámek.

Po úctyhodných třiadvaceti letech se pan Derner rozhodl z důvodu dosažení důchodového věku nepokračovat ve funkci ředitele Filharmonie Hradec Králové. Jako jeho nejvhodnější nástupce byl na základě výběrového řízení navržen Vladimír Šrámek, kterého správní rada jednomyslně potvrdila,“ přiblížil okolnosti změny na pozici ředitele předseda správní rady FHK Luboš Janhuba.

Nový ředitel do své funkce nastoupil hned 1. července a již za jeho vedení tedy proběhly letní koncerty, například na Neratovských slavnostech, na festivalu filmové hudby Soundtrack, nebo letos opět velice úspěšný a mimořádně hojně navštívený koncert na náplavce Eliščina nábřeží s titulem El fuego latino. K převzetí funkce po svém předchůdci Vladimír Šrámek uvedl: „to, co pan Derner vykonal pro instituci a pro orchestr, je skvělé a k těmto jeho činům cítím respekt a pokoru. Za samozřejmé potom považuji na jeho úsilí navázat a dále tyto věci rozvíjet jak po stránce funkční, tak po stránce umělecké.

Kaspar Zehnder, foto Zdeněk Chrapek

Návštěvníci Filharmonie Hradec Králové se v nadcházející sezoně mohou těšit na koncerty pro rodiny s dětmi, operetní a muzikálová představení, ale též projekty se symfonickým orchestrem na pomezí žánrů, kterými budou třeba šansony, swing, nebo world music. Pevné místo v sezoně má podzimní festival Hudební fórum Hradec Králové, který publiku do zdejšího koncertního sálu přináší oceňované skladby soudobé světové orchestrální scény a pokračovat budou také koncerty zpěváků, písničkářů i kapel v rámci volného cyklu Nahraní, které probíhají v klubovém prostředí kavárny v suterénu budovy Filharmonie.

Naše Filharmonie nabízí posluchačům širokou nabídku žánrů, ale tím hlavním, a jinak tomu ani být nemůže je samozřejmě klasická symfonická hudba. Mohlo by se sice zdát, že tento žánr je určený jen pro hudební znalce, ale stejně, jako v kterékoli jiné hudbě i v té klasické jde především o emoce. Návštěva koncertu se tak může stát inspirativní zkušeností, motivovat k rozvíjení vlastní kreativity nebo prostě pomoci poodstoupit od všedních starostí,“ nastiňuje pozitiva návštěvy koncertů mluvčí Filharmonie Hradec Králové Alois Neruda. Pro svoji 46. sezonu zvolila Filharmonie Hradec Králové motto „hudbu slyšet i vidět“ – vidět hudebníky naživo, sledovat umění sólistů, dirigenta a orchestru, slyšet nejen hudbu, ale také na sebe nechat působit atmosféru a energii v koncertním sále, je pokaždé jedinečný zážitek. Umělecké vedení orchestru má už několik let pod svou taktovkou švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder.

Událostí, kterou si královéhradecká Filharmonie, společně s mnoha našimi hudebními institucemi, v následující sezoně připomene, bude výročí 200 let od narození skladatele Bedřicha Smetany. Připomínek díla tohoto slavného skladatele je v průběhu sezony nachystáno více, ale tou hlavní bude uvedení cyklu symfonických básní Má vlast při koncertě 29. února 2024. Toto klíčové dílo české symfonické literatury nastuduje mezinárodně činný český dirigent Jiří Rožeň.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější