Filharmonie Hradec Králové rozezní varhany společně s orchestrem

Filharmonie Hradec Králové zve v neděli 27. března na koncert velkých varhanních skladatelů: díla Händela, Bacha, Liszta a Brixiho zazní v koncertním sále na Eliščině nábřeží. Návštěvníci se budou moci zaposlouchat do zvuku velkých píšťalových varhan ve spojení s orchestrem.

Přemysl Kšica

Program koncertu nabízí výběr varhanní tvorby z období pozdního baroka, raného klasicismu a romantismu. Úvodní skladbu, Varhanní koncert č. 4 F dur, napsal Georg Friedrich Händel v Londýně, na vrcholu svého působení v Anglii. Mezi varhanními autory nemůže chybět jméno snad nejznámějšího představitele barokního slohu v hudbě, Johanna Sebastiana Bacha. Na programu je zařazena Sinfonia z kantáty Wir danken dir, Gott, wir danken dir v úpravě francouzského varhaníka Alexandre Guilmanta. Nejdelší skladbou koncertu bude téměř půlhodinová Fantazie a fuga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“, jejímž autorem je představitel romantismu, Franz Liszt. Závěrečná skladba, Varhanní koncert D dur, pochází z pera významného českého skladatele a představitele klasicismu, Františka Xavera Brixiho.

Sólistou na mistrovské varhany v sále královéhradecké Filharmonie bude Přemysl Kšica. Hru na varhany absolvoval kromě Pražské konzervatoře a AMU také na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu. Nyní hru na varhany vyučuje na konzervatoři v Teplicích. Intenzivně se věnuje koncertní a nahrávací činnosti u nás i v zahraničí a pravidelně spolupracuje s řadou vokálně-instrumentálních souborů. Je také držitelem řady ocenění z varhanických soutěží. Orchestr Filharmonie Hradec Králové bude dirigovat Marek Šedivý, který je hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a zároveň hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější