Filharmonie Brno v příští sezoně: intenzivní oslavy Beethovena, návrat cenzurované Rejchovy Lenory a premiéry Nejtka nebo Tüüra

Brněnská filharmonie oznámila program příští sezony. Své posluchače chce potěšit dvěma světovými a třemi českými premiérami nebo oslavami 250 let od narození Ludwiga van Beethovena.

Světoznámá klavíristka Elizabeth Leonskaja zahraje ve dvou týdnech všech pět Beethovenových klavírních koncertů. Unikátním počinem je také uvedení všech jeho violoncellových sonát a variací v podání našich cellistů za klavírního doprovodu šéfdirigenta. Ve dvou koncertech během jedné únorové neděle,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Šéfdirigent Dennis Russell Davies povede také DevátouÓdou na radost, s níž se filharmonie po necelých třech letech vrátí na pódium Janáčkova divadla. „V dubnu jsem tam byl na Dvořákově Rusalce, je to nádherný prostor a upřímně se těším, až tam poprvé zahraji se svým orchestrem,“ uvedl Davies. Objevem sezony podle něj bude oratorium Lenora Antonína Rejchy, jež se – stejně jako Beethoven, se kterým se přátelil – narodil v roce 1770, takže i v jeho případě filharmonie připomene významné jubileum. „Lenora je velký hudební obraz pro sóla, sbor a orchestr na text balady Gottfrieda Augusta Bürgera. Jedná se o strhující velké dílo námětově totožné s erbenovskými Svatebními košilemi. Kvůli odvážnému tématu ho vídeňská cenzura v době jeho vzniku zakázala navzdory Beethovenově přímluvě. V sólových partech se představí mj. sopranistky Martina Janková, Pavla Vykopalová či barytonista Jiří Brückler,“ informoval Davies.

Laurie Anderson, foto Noah Greenberg

Objevný zážitek by měly přinést i dva koncerty čerstvé držitelky Grammy Laurie Anderson, která v Besedním domě představí v české premiéře svoje orchestrální dílo Amelia sestávající z meditativní hudby s recitovanými texty Amelie Earhartové, americké letkyně a první ženy, která překonala Atlantický oceán a při přeletu Tichého oceánu v roce 1937 beze stopy zmizela. „Rád bych ještě upozornil na světovou premiéru skladby Michala Nejtka, která vzniká na naši objednávku, Schnittkeho velmi sugestivní první violoncellový koncert s Mattem Haimovitzem jako sólistou, Tüürovu poctu Beethovenovi v podobě skladby Phantasma, která zazní v české premiéře, nebo na Rautavaarův Cantus Arcticus, koncert pro ptáky a orchestr,“ vyzdvihl z programu dramaturg Vítězslav Mikeš.

 

Kromě domovského Brna se filharmonie představí na tuzemských festivalech i zahraničních pódiích. Již tradičně na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě nebo na Smetanově Litomyšli, spolu s Plastic People of the Universe ve Valdštejnské zahradě či na Hudebním fóru Hradec Králové. S šéfdirigentem vyjede do lineckého Brucknerhausu, vídeňského Konzerthausu nebo na Rheingau Musik Festival v Německu, v srpnu má před sebou velký open-air koncert v Berlíně.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější