Festival Věčná naděje zve na podzimní část, nabídne také hudebně-literární program pro děti či prohlídku synagogy

Festival Věčná naděje zve na podzimní část šestého ročníku. Ta začne již 5. listopadu hudebně-literárním dopolednem pro děti v prostoru Velkého mlýna v Libni. Vystoupí mladí houslisté Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica, z knihy Tři kapitoly bude číst Lukáš Hurník. Program představí dílo Antonína Dvořáka, Bély Bartóka, Wolfganga Amadea Mozarta, Jean-Marie Leclaira a Georga Phillipa Telemanna.

Hudební uskupení Tři boys ve složení Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica vzniklo během Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích v létě 2022, spojnicí mezi členy je pak profesor Jiří Fišer. Jejich repertoár kromě obvyklých skladeb repertoáru vážné hudby zahrnuje i vlastní tvorbu či transkripce folklórních a populárních písní.

Erik Polák, otec zakladatele festivalu Věčná naděje, Jiřího Poláka, strávil v Terezíně 2 roky. Bylo mu tehdy 13–14 let. V 80. letech minulého století napsal první část svých zamýšlených pamětí s názvem Tři kapitoly – o své rodině, šťastném dětství, mládí, o životě v Terezíně, o svých kamarádech a vychovatelích, o šťastném návratu z Osvětimi a Friedlandu. Z plánovaného díla pod názvem Tři kapitoly Erik Polák dokončil jen kapitolu první, ta byla vydána vlastním nákladem Jiřího Poláka v roce 2006 a roku 2021 jako audiokniha namluvená hercem Danielem Krejčíkem.

David Dorůžka trio, foto Dušan Tománek

V neděli 12. listopadu zamíří Věčná naděje do Čáslavi, a to koncertem čtyřnásobného držitele Ceny Anděl Davida Dorůžky v nově zrekonstruované synagoze. Trio kytaristy Davida Dorůžky, flétnisty a zpěváka Roberta Fischmanna a hráče na bicí nástroje a perkuse Martina Nováka uvede vlastní autorské kusy i skladby oslavující židovské svátky v průběhu celého roku. Koncertu bude předcházet také prohlídka synagogy. Trojice vydala v září album Gilgul (hebrejské slovo pro koloběh nebo cyklus) s hudbou na pomezí world music a jazzu, které těží z bohatého odkazu židovských hudebních tradic. Akce je pořádána ve spolupráci s Nadačním fondem dr. Dagmar Lieblové.

Podzimní část zakončí 26. listopadu Indi Stivín, sólový kontrabasista, dirigent a skladatel, a pianistka Alice Springs v kostele sv. Vavřince pod Petřínem. Přímo pro festival Věčná naděje vznikla kompozice Fantazie HAAS, kterou uvede Stivín v premiéře. Jedná se o poctu hudebnímu skladateli Pavlu Haasovi, který zahynul roku 1944 v Osvětimi.

Festival Věčná naděje se od roku 2017 systematicky věnuje prezentaci děl hudebních skladatelů i hudebníků tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války.  Letos vyhlašuje festival 1. ročník skladatelské soutěže pro smyčcové kvarteto. Odbornou porotou soutěže je hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer (CZ), hudební skladatel Ľuboš Bernáth (SK), členka správní rady Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději Martina Jankovská (CZ), dramaturg festivalu Věčná naděje Petr Nouzovský (CZ), hudební skladatel Yuval Shaked (IL) a členové Bennewitzova kvarteta (CZ). Vyhlášení výsledků soutěže proběhne jako součást koncertu 7. ročníku Hudebního festivalu Věčná naděje dne 24. 2. 2024 v Praze. Interpretem tohoto koncertu, a tudíž i vítězné skladby, bude Bennewitzovo kvarteto.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější