Festival Věčná naděje zakončí 5. ročník dílem Bohuslava Martinů, Václava Nelhýbela i Karla Husy

Festival Věčná naděje zakončí svůj pátý ročník koncerty Krása Quartetu 31. března v kostele sv. Vavřince v Praze a Hudby Hradní stráže a Policie České republiky 3. dubna v kostele U Salvátora. 

Soubor Krása Quartet ve složení Šárka Petříková a Jan Palouček (housle), Daniel Menhart (viola) a Marie Dorazilová (violoncello) vznikl roku 2012 na Pražské konzervatoři. Kvarteto se podílelo na provedení opery Pastýřská pohádka Pavla Trojana, která zazněla v rámci festivalu Pražské jaro 2013. V letech 2016–19 účinkoval Krása Quartet v Národním divadle jako hudební doprovod baletu Cacti švédského choreografa Alexandra Ekmana jako součásti večera tří baletů pod společným názvem Vertigo. 31. března zazní v kostele sv. Vavřince Smyčcový kvartet op. 2 Hanse Krásy, Smyčcový kvartet č. 3 Bohuslava Martinů a Smyčcový kvartet op. 59 č. 2 e moll „Razumovský“ Ludwiga van Beethovena.

Vojenská hudba má v Čechách dlouholetou tradici a v dobách klidu plnila kromě zábavné role osvětové úkoly. V 19. století se vojenské kapely bohatě účastnily koncertního života nejen oblíbenými samostatnými promenádními koncerty, v posádkových městech často působily jako jediné hudební těleso nebo posila místních orchestrů a při operních představeních. Hudba Hradní stráže a Policie České republiky vznikla současně s obnovou republiky a hudebního života po druhé světové válce. Orchestr vyvíjí bohatou samostatnou koncertní činnost, v jejím rámci působí komorní soubory a členové orchestru patří k předním hudebníkům svého oboru. Spolu s Hudbou Hradní stráže a Policie České republiky pod vedením dirigenta plk. Václava Blahunka vystoupí 3. dubna v kostele U Salvátora klarinetista Karel Dohnal. Program koncertu budou tvořit skladby Kyrie Eleison Zdeňka Lukáše, Concerto for Clarinet Václava Nelhýbela, JuliuS FuCik Petra Wajsara a Hudba pro Prahu 1968 Karla Husy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější