Festival Spectaculare slibuje novou desku Portico Quartet, preparovaný klavír a matematicky řízený tanec

Festival Spectaculare mezi 23. únorem a 18. dubnem opět přiveze do Prahy výrazná jména současné elektronické, ambientní, experimentální jazzové a soudobé hudby. O zahájení sedmého ročníku se v pražském kostele U Salvátora postará duo A Winged Victory for the Sullen. Nová alba představí legendární Portico Quartet a německý producent Christian Löffler. Klavírní hudbu v netradičním podání přiveze americká skladatelka Kelly Moran. V doprovodném programu se objeví imerzivní pohybově-zvuková performance či série hudebních dokumentárních snímků.

Slavnostním koncertem v neděli 23. února v kostele U Salvátora otevře letošní ročník elektronicko-akustické duo A Winged Victory for the Sullen. Tento hudební projekt spojil Autor filmové hudby a klavírista Dustin O’Halloran a hudebník Adam Wiltzie (Stars of the Lid, Dead Texan) v rámci tohoto projektu společně vytvářej minimalistické struktury na poli ambientu a vážné hudby. V Praze představí své nové album The Undivided Five, které duo vydalo v listopadu 2019. Londýnští Portico Quartet, kterým už jejich debutové album vyneslo nominaci na prestižní Mercury Prize, ve středu 4. března představí v Divadle Archa svoji osobitou směs jazzu, elektronické hudby a minimalismu ve formě páté studiové desky Memory Streams. Své zbrusu nové album Lys přiveze i německý producent Christian Löffler. Základem Löfflerových skladeb je deep house, do něhož začleňuje a vrství zvuky přírody a ozvláštňuje je prvky jazzu, indie rocku a vážné hudby. Christian Löffler vystoupí v sobotu 18. dubna v klubu Roxy.

Kelly Moran

Americká skladatelka a multiinstrumentalistka Kelly Moran ve středu 11. března v Praze představí vlastní skladby vycházející z technik preparovaného klavíru, v nichž propojuje ambient a drone s klavírní hudbou. Večer v Paláci Akropolis otevře italský skladatel a producent Ed Carlsen. O den dříve, v úterý 10. března, bude divadlo X10 hostit divadelní část festivalu. Pohybově-zvuková performance Labrys zde představí tanec na hranici fyzických možností. Trajektorii pohybu lotyšských tanečníků přesně určuje zvuková kompozice experimentálního skladatele kabse Nīmanise. Návštěvníci se tak spolu s performery mohou podílet na tvorbě pomyslných labyrintů.

Festival Spectaculare také připravil ve spolupráci s letenským kinem Bio Oko několik projekcí dokumentárních filmů s hudební tématikou. V pondělí 24. února je na programu snímek New Order: Decades (2018), který nabízí zcela nový pohled na příběh britské hudební legendy. O týden později, 2. března, bude uveden úspěšný dokument Anton Corbijn Inside Out (2012) vyprávějící osud fotografa, filmového režiséra a audiovizuálního umělce, který během své kariéry spolupracoval s mnoha slavnými kapelami jako Joy Division, U2, Nirvana, Metallica, Depeche Mode nebo R.E.M. V pondělí 16. března se mohou diváci těšit na projekci dokumentu PJ Harvey: A Dog Called Money (2019), ve kterém písničkářka zkoumá potenciál pop-music jako prostředníka filmové reportáže. PJ Harvey cestuje po Kosovu, Afghánistánu a dalších zemích, aby našla inspiraci pro novou desku. Doprovází ji při tom filmař a oceňovaný fotograf Seamus Murphy.

Sdílet článek: