Festival Prague Sounds v listopadu přinese jazz, elektroniku, soudobou hudbu i rap

Festival Prague Sounds zveřejnil hlavní program pro rok 2023. Na 27. ročník festivalu dříve známého jako Struny podzimu zavítají od 1. do 18. listopadu kromě již dříve oznámené zpěvačky Angelique Kidjo další hvězdy ze světa soudobé hudby, hiphopu, jazzu i elektroniky. Festival zahájí v pražské premiéře zpěvák a klavírista Benjamin Clementine. V následujících festivalových dnech se představí jazzový basista Ron Carter, smyčcové kvarteto JACK Quartet s programem k poctě Johna Zorna, průkopník elektronické hudby Alva Noto ve speciálním audiovizuálním projektu se souborem Ensemble Modern či Owen Pallett kombinující hru na housle, kytaru a klávesy se zpěvem a loopingem v působivé sólové show. Závěrečnou část festivalu obstará elektronická hudba v podání Nathana Fakea, rapper Kofi Stone a tečku za letošním ročníkem udělá domácí kapela Bert & Friends, která zahraje v Rudolfinu.

Těší mě, že festival Prague Sounds letos představí umělce a program, který na žádném jiném festivalu u nás letos neuslyšíte. To vše v prostředí vybraných pražských sálů, které činí z každého koncertu svátek pro diváka i umělce. Nepřestává nás vzrušovat objevování nových jmen, rozeznívat genia loci a otevřít dveře Rudolfina třeba takové osobnosti, jakou je Benjamin Clementine,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Vrabec.

Ron Carter & Foursight, foto Marc Gilgen

Festival zahájí 1. listopadu v Rudolfinu Benjamin Clementine. Klavírista, zpěvák a držitel prestižní Mercury Prize označovaný jako „Nina Simone v mužském hávu“ se do záře reflektorů prozpíval doslova z ulice. Na jeho albech i živých vystoupeních se proplétají prvky klasické hudby, šansonu i jazzu. Na stejném místě zahraje 3. listopadu basista Ron Carter. Ten se může pochlubit nejen zápisem v Guinessově knize rekordů za počet nahraných desek, ale především nepomíjející láskou k hudbě a neuvěřitelnou muzikantskou kondicí, kterou si udržuje i ve svých 86 letech.

Smyčcové kvarteto JACK Quartet se na festival po čtyřech letech vrátí, aby po večeru věnovaném Xenakisovým skladbám tentokrát na Prague Sounds představilo speciálním program k poctě Johna Zorna u příležitosti jeho 70. narozenin. Koncert hostí 6. listopadu La Fabrika. O den později se Prague Sounds přesune do Fora Karlín, kde se návštěvníci mohou těšit na vystoupení africké zpěvačky Angelique Kidjo. Umělkyně čerstvě oceněná prestižní Polar Music Prize představí vlastní osobité pojetí kultovního alba Remain in Light kapely Talking Heads. Vůbec poprvé otevře festival brány Veletržního paláce, kde 8. listopadu průkopník elektronické hudby a vizuálního umění Alva Noto spojí síly se souborem soudobé hudby Ensemble Modern.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=Ymi1DEP9gLE[/spvideo]


Owen Pallett
představí 14. listopadu v DOX+ svoji sólovou show. Tato hudební osobnost dříve známá pod pseudonymem Final Fantasy spolupracovala s Arcade Fire a Brianem Enem, aranžovala pro Taylor Swift a Pet Shop Boys. V rámci své vlastní tvorby se na pódiu vytvářejí, cyklí, vrství a prolínají linky houslí, kláves, kytary a zpěvu v reálném čase. Dalším místem, kam Prague Sounds zamíří vůbec poprvé, se 16. listopadu stane multimediální galerie CAMP, kde zahraje Nathan Fake. Tuto výraznou tvář elektronické scény obdivují mimo jiné Thom Yorke, Four Tet nebo Jon Hopkins. Britský hudebník vystoupí na Prague Sounds s živým setem, do kterého zakomponuje vlastní videoart, pro který je multimediální galerie CAMP jako stvořená.

Nathan Fake, foto archiv umělce

Festival pokračuje také v představování začínajících umělců. Před mnoha lety takto poskytl prostor dnes již světově proslulým umělcům, jakými jsou Ghostpoet či Young Fathers. Nyní na Prague Sounds přijede vycházející hvězda britské hiphopové scény Kofi Stone. Svoji oduševnělou, jazzem ovlivněnou hudbu a působivé texty představí 17. listopadu v Lucerna Music Baru. Prague Sounds pak 18. listopadu zakončí rudolfinský debut kapely Bert & Friends s názvem Klasirdo. Ten představuje klavírně laděné pojetí klasických písní Berta a jeho přátel, v nichž se spojují chytlavé melodie s nadsázkou, hudební sofistikovaností a novátorským duchem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější