Festival Prague Sounds pořádá Koncert pro Evropu. Česká filharmonie rozezní Prahu z hladiny Vltavy při oficiální akci českého předsednictví v Radě Evropské unie

Další ze série koncertů pořádaných festivalem Prague Sounds/Struny podzimu se uskuteční 2. září 2022. Festival Prague Sounds opět zamíří na hladinu Vltavy, aby z unikátní plovoucí scény u Slovanského ostrova rozezněl Prahu a letos i celou Evropu. Ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky a Českou filharmonií uspořádá oficiální koncert u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie s názvem Koncert pro Evropu. Při něm vystoupí Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova. Návštěvníci koncertu na plovoucím hledišti se stejně jako přihlížející z přilehlých nábřeží, Slovanského ostrova, plavidel či mostu Legií mohou těšit na večer, při němž zazní Beethovenova Óda na radost, Smetanova Vltava, Dvořákův Karneval a Glagolská mše Leoše Janáčka.

V roce 2020 jsme uprostřed koronavirové krize uspořádali první koncert na Vltavě, akci nazvanou Hope for Prague, při níž britský houslista Daniel Hope vyslal do celého světa poselství naděje, že hudba spojuje i v nejtemnějších časech. O rok později jsme na stejném místě oslavili 25 let festivalu Struny podzimu týdenním festivalem, jehož hlavní hvězdou byl fenomenální violoncellista Yo-Yo Ma se svým bezmála tříhodinovým sólovým koncertem suit J. S. Bacha. Jsme hrdí, že v roce našeho předsednictví jsme byli pověřeni uspořádáním koncertu, který bude oslavou našeho společného evropského domova, který je ve válečné době o to významnější,“ říká ředitel festivalu Prague Sounds a autor konceptu plovoucí scény na Vltavě Marek Vrabec. Vedle České filharmonie a sólistů pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova se na plovoucí scéně představí také Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka. Koncert odvysílá v přímém přenosu Česká televize a ze záznamu evropský televizní kulturní kanál TV arte.

Česká filharmonie považuje za nesmírnou čest, že může s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a Pražským filharmonickým sborem vystoupit na Koncertu pro Evropu, který je jednou z oficiálních kulturních akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie. Stejně tak máme obrovskou radost, že v tak mimořádných kulisách – na Vltavě s pozadím Pražského hradu – budeme moci provést díla našich hudebních velikánů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, jejichž skladby naši zemi skvostně reprezentují nejen v Evropě, ale po celém světě,“ těší se generální ředitel České filharmonie David Mareček. Ozdobou sváteční události budou i špičkoví sólisté – sopranistka Evelina Dobračeva, mezzosopranistka Lucie Hilscherová, tenorista Aleš Briscein, basista Jan Martiník a varhanice Daniela Valtová Kosinová.

Česká filharmonie a Semjon Byčkov, foto Petra Hajská

Program koncertu pořadatelé volili i s ohledem na symboliku k současné pohnuté době. Je pro mě velkou ctí, že mohu být u toho, když Česká republika historicky podruhé předsedá Radě EU a zároveň mohu být účasten Koncertu pro Evropu, který je pro nás všechny symbolem jednotné Evropy a zvlášť v dnešní době symbolem naděje,“ potvrzuje ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. A nadšení z podoby koncertu neskrývá ani náměstek ministra kultury pro řízení sekce živého umění Milan Němeček, který říká: „Známý klasický repertoár v podání České filharmonie a hostů pod vedením Semjona Byčkova přímo na Vltavě – jedinečná a silná kombinace. Ministerstvo kultury dlouhodobě podporuje projekty, které propojují umělce z nejrůznějších zemí i země samotné. Je nám proto ctí podpořit tento koncert, koncert pro Evropu a vlastně pro celý svět.

Večer, který se díky televizním kamerám přenese do celého světa, bude nejen oslavou hudby, svobody a společné Evropy, ale také vkusnou pozvánkou k poznání krás české metropole. „Pro Prahu je to velká čest, že bude v centru dění druhého českého předsednictví Rady EU a chceme všem ukázat to nejlepší z našeho města. O to více mě těší, že se koncert odehraje symbolicky přímo na řece Vltavě. I hlavní město připravuje celou řadu doprovodných aktivit celého předsednictví, které v této mimořádně náročně době nabývá nového významu,“ dodává pražský primátor Zdeněk Hřib. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější