Festival Opera 2022 zahájí v neděli liberecké Příhody Lišky Bystroušky. Do konce března následuje osmnáct programů

V neděli 16. ledna představením Janáčkových Příhod lišky Bystroušky začíná 15. ročník Festivalu hudebního divadla OPERA 2022. V průběhu deseti týdnů se rámci festivalu v Praze odehrají téměř dvě desítky operních představení. Své nejlepší inscenace představí operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska, představení stálých operních domů i tentokráte doplňují produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Většina představení se opět odehraje na scénách Národního divadla, festival ale expanduje i do dalších divadelních i nedivadelních prostor.

Jednota hudebního divadla, hlavní pořadatel festivalu, se bude ve spolupráci se soubory intenzivně snažit, aby se festival uskutečnil v plné naplánované šíři i v současné době ovlivněné řadou opatření. S ohledem na komplikace spojené s opatřeními v ČR i na Slovensku byl nucen zrušit účast na festivalu soubor z Banské Bystrice, který měl v Praze začátkem února zahrát Foersterovu Evu. Vstupné na toto představení se vrací v plné výši způsobem, jak je v těchto případech v Národním divadle obvyklé.

Festival plánuje představit současné operní divadlo u nás i na Slovensku v maximální šíři. V programu jsou tituly známé i neznámé, od Mozarta až po současnost. Festival nabízí různé pohledy na inscenování opery, představuje osobnosti, které zásadně určují jeho podobu – inscenátory i interprety. Milovníci opery si tak mohou udělat celkový obrázek o tuzemském operním divadle. Po vybraných představeních se uskuteční debaty publika s inscenátory a interprety.

Mezi 16. lednem a 29. březnem se uskuteční celkem devatenáct programů, které zavítají do budov Národního a Stavovského divadla i Státní opery, ale také do Venuše ve Švehlovce, Divadla 21, Studia 1 La Fabriky, kavárny Adria a dokonce i do zámeckého areálu Ctěnice. Vystoupí ansámbly Národního divadla v Praze, Brně a Ostravě, Moravského divadla Olomouc, plzeňského Divadla J. K. Tyla, Divadla F. X. Šaldy Liberec, Jihočeského divadla České Budějovice a Slezského divadla Opava, dále Slovenské Národné divadlo, Štátne divadlo Košice, Ensemble Damian, Ensemble Opera Diversa, Opera Povera, Opera Studio Praha, Run Operun, Hausopera či ISHA Trio. Kompletní program je k dispozici na stránkách festivalu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější