Festival MusicOlomouc se letos zaměří na ženy skladatelky i interpretky

13. mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc 2021 s podtitulem „WOMEN“ je zaměřen na ženy – skladatelky, interpretky – se zvláštním zacílením na autorky z Pobaltí. Festival je tvořen sedmi koncerty, na nichž zazní pět světových premiér. Na festivalu vystoupí orchestry, ansámbly a interpreti/interpretky z ČR, Slovenska, Švédska, a Estonska. Festival, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, se koná ve dnech 11. 10.–4. 11. 2021 v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci, v Divadle na cucky a Redutě Moravské filharmonie Olomouc.

Na zahajovacím koncertě vystoupí estonský Ensemble for New Music Tallinn. Uvedeny budou hned tři světové premiéry: skladba Paralelní světy Soni Vetché vzniklá na objednávku festivalu, dále Resound II for ensemble and fixed media v USA působící Sonji Mutić a Black and White estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes, jejíž část (Black) sice již zazněla na festivalu Ostravské dny, ale v kompletní verzi zazní na koncertě MusicOlomouc ve světové premiéře. Pokud situace dovolí, budou všechny skladatelky premiérovaných kompozic přítomny osobně.

Justė Janulytė

Společný koncert olomouckého ansámblu Lichtzwang a flétnistky Moniky Štreitové představí pestrý program z děl současných skladatelek z osmi zemí ve skladbách pro sólovou flétnu, flétnu s elektronikou a sólový klavír. Zazní také světová premiéra skladby pro trubku, violoncello a klavír lotyšské skladatelky Santy Ratniece zkomponované přímo pro Lichtzwang na objednávku festivalu.

Letošní ročník festivalu nabídne i komorní hudebně-dramatické dílo, a to audiovizuální operu o ženách v různých životních situacích s názvem TiAmo od autorů Ivo Medka, Sáry MedkovéVíta Zouhara. Dílo v předpremiéře uvede brněnské ISHA Trio v režii Rocca.

Poprvé na festivalu MusicOlomouc vystoupí slovenský EnsembleSpectrum pod vedením dirigenta Mateje Slobody. Uvede tvorbu mladé generace autorek, jejichž díla ještě v ČR neměla příliš možností zaznít, v konfrontaci s významnou kompozicí Laufwerk Caroly Bauckholt.

Speciální produkcí pak bude provedení skladby Jany Vöröšové Tři Sirény. Kompozice vznikla jako součást projektu Orchestru BERG Hudba k siréně – mikrokoncerty ke zkoušce sirén, který před nedávnem získal hlavní cenu Mezinárodního festivalu Prix Italia 2021 za nejlepší hudební projekt. Volně přístupná akce proběhne na nádvoří Uměleckého centra Univerzity Palackého během pravidelné středeční zkoušky sirén.

Koncert švédské sesterské dvojice UmeDuo ve složení violoncello a perkuse, které v České republice vystoupí vůbec poprvé, se kvůli vládním opatřením v souvislostí s Covid-19 přesunul z loňského ročníku festivalu. O celý rok se díky tomu pozdržela premiéra díla brněnského skladatele Ivo Medka. Vystoupení bude jinak představením avantgardní tvorby severských či se severem spjatých autorů.

Mirjam Tally, foto Jesper Elen

Závěrečný koncert festivalu v podání Moravské filharmonie Olomouc za řízení Petera Vrábela se sólisty Miroslavem Beinhauerem (klavír) a Pavlem Zlámalem (saxofon) bude věnován mladší generaci skladatelek z Pobaltí. V rámci programu zazní skladby Justė Janulytė (Litva), Santy Ratniece (Lotyšsko) a Mirjam Tally (Estonsko). Všechny kompozice, jež pojí inspirace živlem vody, zazní v českých premiérách za osobní přítomnosti samotných autorek.

V centru dění 13. ročníku festivalu MusicOlomouc jsou ženy – a to především jako skladatelky. Téměř všechny koncerty jsou složeny z děl soudobých skladatelek. Zazní díla autorek z celkem 21 zemí, se zvláštním důrazem na tvorbu z Pobaltí. Festival nabídne nejen skladby významných etablovaných skladatelek, ale i pestrost kompozičních přístupů velmi zajímavé mladší generace skladatelek, jejichž tvorba v ČR dosud neměla moc šancí zaznít. Po loňském roce se velmi těšíme na živé publikum a na setkání s autorkami. Pro všechny případy budeme také připraveni přejít do online prostředí a posluchačům nabídnout každoroční olomouckou dávku současného hudebního umění alespoň prostřednictvím YouTube kanálu festivalu,“ uvedl ředitel a dramaturg festivalu Marek Keprt.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější