Festival Konvergencie vyhlašuje třetí ročník skladatelské soutěže a vítá české autory

Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie vyhlašuje v pořadí třetí ročník skladatelské soutěže pro mladé skladatele do 35 let. Po dvou úspěšných ročnících se soutěž rozšiřuje ­– kromě slovenských skladatelů se nyní mohou zúčastnit i skladatelé čeští. Cílem je iniciovat vznik a provedení nových skladeb a vytvořit nové generační vazby mezi skladateli a interprety. Uzávěrka soutěže je 31. května 2023.

Jednou z podmínek letošního ročníku soutěže je napsat skladbu s kvartetem ve složení klarinet, housle, violoncello a klavír, případně s možností využití elektroniky. „Věřím, že jednotné nástrojové obsazení bude pro mladé skladatele výzvou a motivací. Kvarteto ve složení klarinet, housle, violoncello a klavír se stalo jedním ze základních souborů komorní hudby 20. století, vznikla takto řada dnes již klasických skladeb. Stačí zmínit Oliviera Messiaena a jeho Kvartet pro konec času. Mladí skladatelé tudíž mají na co navazovat,“ říká slovenský skladatel Adrián Demoč, člen sedmičlenné mezinárodní poroty, která bude rozhodovat o laureátech soutěže.

Dalšími členy poroty jsou skladatelé prof. Jevgenij Iršai, Lukáš Borzík, Jaroslav Šťastný, dále norský houslista Nils Økland, violoncellista Jozef Lupták, klavíristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič.

Pod heslem „Posouváme hudbu dál“ se organizátoři soutěže snaží prezentovat nové skladby nejen na Slovensku, ale i v rámci navázané mezinárodní spolupráce – díla letošních laureátů budou uvedena ve spolupráci se Soutěží Vladimíra Mendelssohna na festivalu v italském Ascoli Piceno, nebo zařazena do koncertní sezony PKF – Prague Philharmonia v České republice.

Velmi nás potěšil živý zájem mladých skladatelů o první dva ročníky soutěže. Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit prostor pro prezentaci současné tvorby a propojení skladatelů s interprety. Zároveň je skvělé, že vítězná skladba bude kromě Konvergencií zařazena také do programu festivalu v Itálii a v Praze. Věříme, že i toto bude další motivací pro přihlášení skladeb ať už našich slovenských nebo českých autorů,“ vysvětluje Jozef Lupták, ředitel festivalu Konvergencie a zároveň jeden z porotců skladatelské soutěže.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější