Festival komorní hudby Český Krumlov uvede operu, jež soupeřila s Figarovou svatbou

Dramaturgie Festivalu komorní hudby se i v letošním roce cíleně zaměřuje na uvádění skladeb s prokazatelnými vazbami k českokrumlovskému regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů krumlovského panství. 37. ročník, probíhající mezi 23. červnem a 9. červencem, bude navíc akcentovat hudební vlivy španělské a latinskoamerické kultury. Tento programový prvek se odvíjí od opery, jejíž zkrácenou verzi provede ansámbl Capella Regia Praha v rámci úvodního programu Barokní noci.

Půjde o dílo Una cosa rara, ossia Bellezza ed onestà, které zkomponoval španělský skladatel Vicente Martín y Soler. Představení s vděčnými melodiemi si ihned po své vídeňské premiéře v roce 1786 získalo nesmírnou oblibu, jež zastínila mimo jiné i Mozartovu Figarovu svatbu. Ve své době šlo o patrně nejpopulárnější vídeňskou operu. Una cosa rara pochopitelně pronikla i do schwarzenberské hudební sbírky, a to jak v podobě opisu opery (podle nějž bude dílo nastudováno), tak i v několika úpravách. K těm patří také transkripce pro knížecí dechovou harmonii od dvorního hudebníka Jana Venta, jejíž intepretace se ujme ansámbl Harmonia Mozartiana Pragensis.

Harmonia Mozartiana Pragensis, foto archiv souboru

Široké spektrum vlivů španělské hudební kultury (včetně jejích zaoceánských přesahů) představí i některé další koncerty: Na tvorbu španělských autorů období baroka poukáže koncert souboru Ensemble Inégal. Latinskoamerickým inspiracím v jazzu bude převážně věnován program jazzové zpěvačky Yvonne Sanchez, žánru tango nuevo bude patřit nocturno, na němž se krumlovskému publiku představí akordeonista Ladislav Horák a violoncellista Petr Nouzovský. Naopak ryze český program zazní při koncertu k poctě Josefu Sukovi. Klavírní Dvořákovo trio, jež patří ke špičkovým českým komorním tělesům, zahraje skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.

Dva festivalové koncerty se budou specificky vázat k různým etapám hudební minulosti Českého Krumlova, v obou případech na základě vlastního pramenného výzkumu: K slavné renesanční éře tohoto sídla bude odkazovat koncert Madrigaly rožmberského dvora, na němž vystoupí vokální soubor Dyškanti pod vedením hudebního historika Martina Horyny. Mnohem pozdější podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem opět představí volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy uvede repertoár sestavený z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější