Festival Archaion Kallos připomene nejstarší křesťanské skladatelky

Na konci září začne jedenáctý ročník hudebního festivalu Archaion Kallos. Nabídne hudbu východního křesťanství, byzantskou duchovní a lidovou hudbu i díla Philipa Glasse a Arvo Pärta. Jako každý rok jsou součástí festivalu také premiéry skladeb českých autorů.

Festival zahájí 30. září Celonoční bdění ke svátku sv. Jana Koukouzelise v Chrámu narození přesvaté Bohorodice v Malé Chuchli, osobnosti sv. Jana Koukouzelise se věnuje také jeden z koncertů letošního ročníku, a to Hesychasmus – hudba (z) ticha aneb Mnohozvučné ticho. Ve středu 14. října v Kostele sv. Václava na Zderaze propojí vokální byzantskou hudbu, v podání protopsaltise I. Tsounise a sboru Philokallia Ensemble, se zvukovými instalacemi a elektroakustickou hudbou soudobých českých skladatelů.

Další dva hudební večery odkazují na významné osobnosti, jako je například P. I. Čajkovskij nebo sv. Kassia. Koncert s názvem Pocta Čajkovskému se bude konat 7. října v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Pěvecký sbor Notre Dame, který řídí Leona Stříteská, zazpívá výběr skladeb z Liturgie sv. Jana Zlatoústého. Jako hosté vystoupí Sbor Arcibiskupského gymnázia pod vedením Igora Angelova a Sbor chrámu sv. Cyrila a Metoděje pod vedením Larissy Sakviny. Ve čtvrtek 8. října se pak v Pravoslavném chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské bude konat koncert s podtitulem Ženský dotek v duchovní hudbě na Východě a na Západě. Ten je věnován dvěma nejstarším křesťanským skladatelkám, jejich díla zazní v podání Tiburtina Ensemble a řecké zpěvačky Evanthie Vavoulioti. Galerie na HAMU uvede 12. října koncert se současnou instrumentální hudbou, která se inspiruje pravoslavnou spiritualitou a na závěr nabídne festival kombinaci duchovní lidové hudby a improvizace v podání dechového tria Fahrza.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější