Festival Americké jaro mění název na Music is a představuje program letošního ročníku

Hudební festival Americké jaro po 18 letech své existence vstoupil do roku 2023 s novým názvem Music is. Pod ním nabídne v Praze od 4. října do 9. listopadu především koncerty soudobé klasické a jazzové hudby, ve kterých reflektuje současný hudební vývoj a aktuální témata bez žánrových omezení. Festival nabídne koncerty mezzosopranistky Belly Adamové a klavíristy Michaela Geese, klavíristky Sylvie Courvoisier a kytaristky Mary Halvorson. Dalším mimořádným setkáním bude koncert kytaristy Juliana Lage a kontrabasisty Jorge Roedera nebo hráčky na hardangerské housle Benedicte Maurseth a varhaníka Sigbjørna Apelanda. Na jednom pódiu se potká české pěvecké duo Kchun a taneční soubor Dekkadancers.

Dramaturgickou linkou letošního ročníku budou koncertní projekty výrazných uměleckých dvojic. Často svéhlaví umělci budou na pódiu vést dialog, kterým obohatí všechny ty, kteří chtějí intimní hudební komunikaci naslouchat,“ zve umělecký ředitel festivalu a klavírista Jan Bartoš.

Mezzosopranistka Bella Adamova a klavírista Michael Gees svoje tvůrčí rozmlouvání postaví 4. října v Divadle X10 na kombinaci klasického písňového repertoáru a improvizovaných kompozic. Podobu těchto skladeb definuje text i příklon obou umělců k něžné nostalgii. Ne nadarmo se jejich koncertní program jmenuje (ge)heim a věnuje se tomu, co všechno může znamenat domov i jeho absence. Dvojice umělců se postará i o festivalový prolog 8. června na zámku Nelahozeves. Netradiční uměleckou rozpravu nabídne 11. října na scéně Divadla X10 české pěvecké duo Kchun a taneční soubor Dekkadancers. Tenor Martina Prokeše a baryton Marka Šulce při interpretaci duchovních skladeb od středověku až po dnešek doplní expresivní pohyb lidských těl.

Sylvie Courvoisier, Mary Halvorson, foto C. Mardok

Improvizace je blízká klavíristce Sylvii Courvoisier a kytaristce Mary Halvorson, jež spojuje zájem o experimentální jazz i vážnou hudbu. Obě působí na newyorské improvizační a jazzové scéně. Na jejich koncert se mohou posluchači těšit 23. října v klubu Jazz Dock. Své kariéry v New Yorku odstartovali také kytarista Julian Lage a kontrabasista Jorge Roeder, kteří na svých společných vystoupeních tvůrčím způsobem rekapitulují americkou hudební historii s přihlédnutím k jazzu, blues a také k Roederovým afro-peruánským hudebním kořenům. Společně vystoupí 29. října v Divadle X10. Současný přístup k tradici ve svých kompozicích a improvizacích nabídne rovněž v Divadle X10 9. listopadu dvojice norských hudebníků, hráčka na hardangerské housle Benedicte Maurseth a varhaník Sigbjørn Apeland. Na severský folklor nenahlížejí jako na posvátnou tradici, ale jako na zdroj živé komunikace napříč časem i generacemi. Charakteristický zvuk norských houslí rozezní Maurseth i při provedení světové premiéry svého nového díla, kterou dvojice umělců provede společně s PMP Ensemble.

Festival Americké jaro založila v roce 2006 spisovatelka a publicistka Jiřina Rybáčková. Současná podoba festivalu se vyvíjí od roku 2016, kdy festival převzala Zdenka Bodor (Součková). V předešlých letech se na festivalu představili Uri Caine, Roscoe Mitchell, Carla Bley, Joe Lovano, Ambrose Akinmusire, Jon Irabagon, Charlie Hunter, Anat Cohen, Ari Hoenig, Nitai Herskowitz, Linda May Han Oh, Camila Meza, Dan Tepfer a dále kapely Kneebody, The Bad Plus, Human Element a další.

Více informací je k dispozici na www.musicis.cz. Předprodej vstupenek začíná dnešním dnem v síti GoOut. Pořadatelé nabízejí i festivalové permanentky za zvýhodněnou cenu.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější