Fazil Say chce svým klavírním koncertem upozornit na nedostatek vody, teď ho zahraje s FOKem

FOK připravuje dva večery věnované vodě. V roce 2012 napsal stejnojmenný koncert turecký klavírista a skladatel Fazil Say. Svou Vodu v červnu (19. a 20.) poprvé zahraje i v Čechách, FOK bude řídit Pietari Inkinen.

Je to taková hra pro orchestr s mnoha zvláštními nástroji, barvami a efekty. Odvažuji se říct, že orchestry to milují, přestože je to náročný kus, opravdu velká výzva. I publikum tento kus vždy rádo poslouchá, plyne tak lehce, ačkoliv je poměrně moderní. Je to hudba přímočará, nijak nezatěžující přílišnou hloubkou. Názvem Modrá voda (1. věta) je řečeno vše. Stejně jako Černá voda a Zelená voda. Dílo se dotýká fenoménu vody jako klíčového elementu pro náš život,“ říká Fazil Say v rozhovoru, který vyjde v červnové HARMONII.

Fazil Say složil koncert Voda na popud Gstaad Menuhin Festival k roku 2013, který byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem vodní spolupráce. Koncertem tematizoval úbytek vody v krajině. „Klavírní koncert Voda jsem složil, abych upozornil na důležitost vody pro náš život, respektive na důsledky jejího nedostatku. Hudební jazyk toho díla je co nejuniverzálnější, neboť jde o problém, který spojuje celý svět,“ doplnil Fazil Say.

Sdílet článek: