Erik Truffaz, Jason Moran a Nubya Garcia doplňují program JazzFestBrno

Již od listopadu jsou v prodeji vstupenky na koncerty dvacetinásobného držitele Grammy Pata Methenyho, zpěvačky Lizz Wright, basisty Avishaie Cohena a nejvýraznějších osobností současného saxofonu Joshuy Redmana a Chrise Pottera, který si do kapely přizval kytaristu Billa Frisella. K těmto dříve oznámeným jménům 19. ročníku mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno nyní přibyli hudební experimentátor Erik Truffaz, přední světový pianista Jason Moran v sólovém recitálu nebo zástupci nové jazzové generace Delvon Lamarr, Nubya Garcia a Camille Bertault. Kompletní program hlavní části festivalu od 15. března do 9. června tedy přinese během 16 večerů celkem 23 koncertů. Festival již tradičně poskytne výrazný prostor i českým hudebníkům, představí se například kontrabasista František Uhlíř, kytarista Libor Šmoldas nebo saxofonisté Karel Růžička a Luboš Soukup.

Jason Moran, foto Clay Patrick McBride

Francouzský trumpetista se švýcarskými kořeny Erik Truffaz bývá nazýván „Milesem Davisem acid jazzu“ a mnozí jej považují za nejlepšího evropského trumpetistu současnosti. Se svým kvartetem spojuje jazzové experimenty, drum ’n’ bass a hip-hop. Americký pianista Jason Moran, laureát grantu MacArthur Fellowship, jenž jej zařadil mezi nejvýznamnější osobnosti současné americké vědy a kultury, se v Brně se představí v hudební disciplíně, která je pro každého klavíristu největší výzvou – v sólovém recitálu.

Skutečnost, že jazz zůstává pestrým žánrem, ke kterému se dá přistupovat velmi rozmanitě, potvrzuje i nastupující jazzová generace. Americký varhaník Delvon Lamarr svoji tvorbu staví na směsici soulu, jazzu, rhythm & blues a rock and rollu. Britská saxofonistka Nubya Garcia se nechává inspirovat taneční hudbou a sound system kulturou – elektronickou hudbou s jamajskými kořeny, skrze níž připomíná, že jazz byl vždy taneční hudba. Francouzská zpěvačka Camille Bertault pak vychází ze scatové tradice. Rozhodně však nechce tvořit hudbu, v níž hlas slouží jen jako nástroj: francouzsky otextovala a nazpívala mnohé jazzové standardy i novější skladby.

Nubya Garcia, foto Adama Jalloh

Bohaté zastoupení evropské jazzové scény na letošním ročníku doplní rakouská kapela Sketchbook Quartet, turecký kytarista Cenk Erdoğan a polské duo Skalpel, které vystoupí v rámci off-programového večera Tension v rozšířené sestavě. Z českých a slovenských hudebníků se kromě výše zmíněných představí také pianistka Nikol Bóková, kapela E Converso a trio Szabó-Turcerová-Maceček.

Sdílet článek: