Dvořákovský festival České filharmonie pokračuje Dvořákem. Vystoupí Pablo Ferrández a András Schiff

Po zahajovacích koncertech pokračuje první český orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v uvádění děl Antonína Dvořáka. V tomto týdnu, od 4. do 6. října, je na programu koncertní předehra Othello, Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Sedmá symfonie, o týden později, od 11. do 13. října, zazní předehra Karneval, Koncert pro klavír a orchestr g moll a Devátá symfonie „Novosvětská“. V roli sólistů se představí mladý španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony sir András Schiff.

Sólista první série koncertů, dvaatřicetiletý Španěl Pablo Ferrández, s Českou filharmonií debutoval v lednu 2022. S Anne-Sophie Mutter, která ho zařadila do své vzdělávací nadace, se představil ve Dvojkoncertu pro housle a violoncello Johanessa Bramhse. Z koncertu pod taktovkou Manfreda Honecka vznikla živá nahrávka, jež vyšla pod značkou Sony Classical. Úspěch rudolfinského debutu vedl k okamžité nabídce na další hostování. V září téhož roku Ferrández zaskakoval za festivalu Dvořákova Praha, kde s Českou filharmonií poprvé provedl Dvořákův Violoncellový koncert h moll, který třikrát zahraje i tento týden. Spolu s prvním českým orchestrem následně Dvořáka se svým nástrojem od Stradivariho z roku 1689 vyveze do Japonska a v březnu do Španělska, Německa a Francie. V druhé sérii dvořákovských koncertů se pak představí klavírista, dirigent a pedagog sir András Schiff.

Po koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina vyveze Česká filharmonie na přelomu října a listopadu „dvořákovský festival“ do Jižní Korey a Japonska. V Jižní Koreji vystoupí v Soulu a Tegu, v Japonsku zavítá do měst Jokohama, Osaka, Niigata a Nagoja. Asijské turné vyvrcholí třemi koncerty ve slavné tokijské Suntory Hall. V březnu příštího roku pojedou filharmonici s dvořákovským programem do Španělska, Belgie, Francie, Německa a Rakouska a na konci Roku české hudby pak budou Českou republiku se skladbami Antonína Dvořáka reprezentovat v USA a Kanadě.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější