Dvořákovská série 4plus Zemlinského kvarteta začíná ve středu

Zemlinského kvarteto ve středu 20. ledna v 19:30 hodin odehraje online úvodní večer čtvrtého ročníku své koncertní série s názvem 4plus. Letošní řada šesti komorních koncertů je věnována soubornému provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka, jako pocta skladateli a u příležitosti 180. výročí jeho narození. Všechny koncerty se opět uskuteční ve Velkém sále pražské Městské knihovny. Vstupenky na první online stream lze zakoupit v prodejní síti GoOut, předplatitelé pak budou mít záznam k dispozici po neomezenou dobu.

Během koncertu 20. ledna zazní Smyčcový kvartet č. 1 A dur op. 2, B8, Smyčcový kvartet č. 7 a moll op. 16, B45 a Violový kvintet Es dur op. 97, B180, v němž se jako host uvede violista Karel Untermüller.

Karel Untermüller

Koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby, na kterých se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí, jsme založili v roce 2018,“ říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž celou sérii organizuje. „Za vznikem série stály dvě silné motivační ideje. První z nich byla naše touha uspořádat si svou vlastní sérii koncertů v Praze, díky které by se soubor mohl častěji prezentovat našemu domácímu publiku, kterou by si mohl sám dramaturgicky naplánovat, a na které by též mohl představit zajímavé hosty, s nimiž se setkal během mnoha let celosvětové koncertní činnosti. A druhá z nich dojde naplnění právě v roce 2021…

Při tvorbě jednotlivých programů bylo naším jasným cílem zachovat jejich vyváženost – snahou bylo zařadit na každý koncert jedno rané a jedno vrcholné Mistrovo dílo,“ vysvětluje Holman. „Posluchači tak budou moci porovnávat různá období Dvořákovy tvorby, sledovat jeho vývoj a rozkrývat mnohá tajemství ukrytá v jeho rozsáhlém fascinujícím díle…

V letech 2007–2014 natočilo Zemlinského kvarteto kompletní dílo pro smyčcové kvarteto Antonína Dvořáka; jedná se teprve o čtvrtý soubor v historii, který se pustil do tak velikého a závažného projektu. Velkou výzvu pro kvarteto již dávno představovala myšlenka souborného provedení všech těchto Dvořákových komorních děl na koncertním pódiu. Nejvhodnějším rokem se zdál být rok 2021, v němž si připomínáme 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Právě tam tedy soubor směřoval celý vývoj série 4plus – k šesti koncertům z díla A. Dvořáka, na kterých kromě všech čtrnácti kvartetů zazní též další jeho známá komorní díla.

Sdílet článek: