Dvořákovo Requiem zahájí 11. ročník SHF

Dramaturgie 11. ročníku SHF se ponese ve znamení Roku české hudby. 30 koncertů v 17 městech a obcích Moravskoslezského kraje uvede díla českých skladatelů od baroka až po současnost v podání předních českých i zahraničních umělců.

Úvodní Dvořákovo Requiem zazní 1. září 2014 v 18:00 v kostele Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách v interpretaci Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Jako sólisté se představí přední čeští pěvci Simona Šaturová (soprán), Veronika Hajnová (alt), Richard Samek (tenor) a Martin Gurbaľ (bas).

Dalším nepřehlédnutelným vokálně-instrumentálním počinem bude uvedení dvou velkých duchovních děl Jana Dismase Zelenky – Missa Dei Filii a Te Deum – dne 14. září v Evangelickém Kristově kostele v centru Ostravy. „Podařilo se nám vytvořit velmi zajímavou konstelaci. Českého barokního skladatele z období sasko-polské unie, který byl ovlivněn italskou hudbou a působil na saském dvoře v Drážďanech, bude interpretovat saský Drážďanský komorní sbor a polský Wroclawský barokní orchestr pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse,“ vyzdvihuje středoevropský rozměr projektu jeho iniciátor Oliver Geisler z Drážďanského komorního sboru, který má světové renomé. Jako sólisté vystoupí vynikající umělci specializující se na starou hudbu. Mezi nimi česko-švýcarská sopranistka Martina Janková, která se na festival vrací po dvou letech, poté co loni musela odřeknout svou účast z důvodu nemoci. Dále zazpívají sopranistka Isabel Jantschek (Německo), altistka Wiebke Lehmkuhl (Německo), tenorista Krystian Adam (Polsko) a barytonista Felix Rumpf (Německo).    

Nevšedním uměleckým zážitkem bude jistě vystoupení komorního souboru PhilHarmonia Octetu 10. září ve Frýdlantě nad Ostravicí a následujícího dne v Dolním Benešově, kde zazní mimo jiné premiéra nové skladby ostravského klarinetisty a skladatele Aleše Pavlorka.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější