čtvrtek, 13. březen 2014

Dvořákovo Requiem zahájí 11. ročník SHF

Napsal(a) 

Requiem Antonína Dvořáka zahájí 11. ročník Svatováclavského hudebního festivalu (SHF), který letos proběhne poprvé v novém termínu od 1. září do 28. září. „Hlavním důvodem, který nás přivedl ke změně tradičního termínu konání festivalu, je snaha zvýšit komfort hudebníků i návštěvníků. Všechny koncerty se odehrávají v kostelích, kde teplota v říjnu bývala často na hranici přijatelnosti, a několikrát hrozilo, že kvůli tomu budeme muset koncert dokonce zrušit. Orchestry a sólisté také často již v říjnu odjíždějí na zahraniční turné a nemohli tak přijmout pozvání na náš festival,“ vysvětlil ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Dramaturgie 11. ročníku SHF se ponese ve znamení Roku české hudby. 30 koncertů v 17 městech a obcích Moravskoslezského kraje uvede díla českých skladatelů od baroka až po současnost v podání předních českých i zahraničních umělců.

Úvodní Dvořákovo Requiem zazní 1. září 2014 v 18:00 v kostele Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách v interpretaci Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Jako sólisté se představí přední čeští pěvci Simona Šaturová (soprán), Veronika Hajnová (alt), Richard Samek (tenor) a Martin Gurbaľ (bas).

Dalším nepřehlédnutelným vokálně-instrumentálním počinem bude uvedení dvou velkých duchovních děl Jana Dismase Zelenky – Missa Dei Filii a Te Deum – dne 14. září v Evangelickém Kristově kostele v centru Ostravy. „Podařilo se nám vytvořit velmi zajímavou konstelaci. Českého barokního skladatele z období sasko-polské unie, který byl ovlivněn italskou hudbou a působil na saském dvoře v Drážďanech, bude interpretovat saský Drážďanský komorní sbor a polský Wroclawský barokní orchestr pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse,“ vyzdvihuje středoevropský rozměr projektu jeho iniciátor Oliver Geisler z Drážďanského komorního sboru, který má světové renomé. Jako sólisté vystoupí vynikající umělci specializující se na starou hudbu. Mezi nimi česko-švýcarská sopranistka Martina Janková, která se na festival vrací po dvou letech, poté co loni musela odřeknout svou účast z důvodu nemoci. Dále zazpívají sopranistka Isabel Jantschek (Německo), altistka Wiebke Lehmkuhl (Německo), tenorista Krystian Adam (Polsko) a barytonista Felix Rumpf (Německo).    

Nevšedním uměleckým zážitkem bude jistě vystoupení komorního souboru PhilHarmonia Octetu 10. září ve Frýdlantě nad Ostravicí a následujícího dne v Dolním Benešově, kde zazní mimo jiné premiéra nové skladby ostravského klarinetisty a skladatele Aleše Pavlorka.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.