Dvořákova Praha startuje za týden. Festival nově zahájí Pablo Ferrández s Mnichovskými filharmoniky

Koncert Mnichovských filharmoniků zahájí ve čtvrtek 8. září ve 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Až do 25. září nabídne festival téměř tři desítky vystoupení a doprovodných akcí včetně koncertního provedení Rusalky s Českou filharmonií a dirigentem Semjonem Byčkovem, koncertu Clevelandského orchestru pod vedením Franze Welser-Mösta nebo recitálu legendární argentinské klavíristky Marthy Argerich. Podle pořadatelů se po dvou „hubených“ letech zájem diváků o vstupenky vrátil na úroveň roku 2019, některé večery už jsou zcela vyprodané.

Pořadatelé zároveň oznámili změnu sólisty zahajovacího koncertu a koncertu 9. září. Původně avizovaný violoncellista Truls Mørk si způsobil svalové zranění, a proto musel svou účast na evropském turné orchestru včetně pražských koncertů zrušit. S Mnichovskými filharmoniky nově vystoupí jednatřicetiletý španělský violoncellista Pablo Ferrández, který se s mimořádným úspěchem představil v Praze v lednu letošního roku po boku Anne-Sophie Mutter na koncertě České filharmonie. Program zůstává beze změn – na zahajovacím koncertu přednese Pablo Ferrández pod taktovkou dirigenta Myung-Whun Chunga Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka, následující večer pak Violoncellový koncert Roberta Schumanna.

K hostování Clevelandského orchestru 11. září uvádí ředitel festivalu Jan Simon: „Jsem neskutečně šťastný, že se nám konečně podařilo dostat do Prahy americký orchestr. Ten Clevelandský je navíc podle mínění mnohých odborníků nejlepší v USA a náleží společně s Vídní, Amsterdamem, Berlínem a několika málo dalšími k absolutní světové orchestrální špičce. V ročnících 2020 a 2021 zhatila hostování Pittsburghu a Washingtonu covidová pandemie. Jsem rád, že napotřetí to konečně vyjde, navíc v té nejlepší myslitelné kvalitě.

Franz Welser-Möst a Cleveland Orchestra, foto Roger Mastroianni

Program festivalu se tradičně člení do programových řad. V rámci Světových orchestrů vedle již zmíněného Mnichova a Clevelandu v Praze vystoupí londýnský Královský symfonický orchestr (14. září) a Symfonický orchestr Švédského rozhlasu (25. září).

Komorní řada se programově prolne s Dvořák Collection a bude místem zahájení tříletého projektu: pod patronací členů Pavel Haas Quartet postupně zazní všechny smyčcové kvartety Antonína Dvořáka, vždy v podání špičkového domácího nebo zahraničního souboru. Doplní je skladby podle výběru každého z těles. Navíc se festivalovému publiku dostane v rámci Komorní řady i mimořádného bonusu – vystoupení legendární klavíristky Marthy Argerich. „Jako pianista se na toto vystoupení mimořádně těším. Vidět hrát jeden ze vzorů nejen mých, ale vlastně celých klavíristických generací na našem festivalu, je jedním ze splněných snů,“ uvádí ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Po třech letech se na festival vrací Opera in Concert. Pod vedením Semjona Byčkova, šéfdirigenta rezidenčního orchestru Dvořákovy Prahy, České filharmonie, zazní nejznámější opera Antonína Dvořáka Rusalka. Její koncertní provedení nabídne výkony mezinárodních sólistických hvězd v čele s Asmik Grigorian v titulní roli, Pražský filharmonický sbor bude řídit Lukáš Vasilek.

Asmik Grigorian, foto Olivia Kahler

Řada Pro budoucnost tradičně poskytuje prostor nastupující generaci interpretů. V pátek 16. září se ve Dvořákově síni uskuteční finálové soutěžní kolo Concertino Praga. V úterý 13. září tamtéž vystoupí Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Petra Altrichtera společně s houslistou Danielem Matejčou, laureátem Concertino Praga a aktuálním vítězem soutěže Eurovize. Ve čtvrtek 22. září bude festival hostit projekt Showcase, přehlídku mladých českých autorů a interpretů za doprovodu Ukrajinsko-České Sinfonietty pod taktovkou patrona projektu, dirigenta Radka Baboráka.

Novinkou ve festivalovém programu je řada Dvořákova Praha na Bořislavce, která se odehraje v prostorách nového sídla nadace Karel Komárek Family Foundation (Bořislavka Centrum), a podtrhne tak propojení festivalu s jeho hlavním mecenášem. Také program této řady vyjadřuje sounáležitost festivalu s nadační filozofií, která se zakládá mimo jiné na intenzivní podpoře mladých talentovaných hudebníků.

Dvořákova Praha pro své návštěvníky opět chystá i bohatý doprovodný program. V neděli 4. září zavede výlet Po stopách Antonína Dvořáka zájemce do Karlových Varů, na sobotu 10. září je přichystán Rodinný den, který pamatuje na nejmladší publikum. Po loňském úspěchu pokračuje festival i v pořádání mistrovských kurzů, jejichž mentory budou letos klavírista Lukáš Vondráček (13. září), klarinetista Berlínských filharmoniků Wenzel Fuchs (15. září) a trumpetista Sergej Nakarjakov (16. září).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější