Dvořákova Praha nabídne Zimermana, Repina, Mehtu a Izraelskou filharmonii

Nebývalou koncentraci světových orchestrů a hvězdných sólistů nabídne letos mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha oslavující již sedmým rokem génia české hudby. Od 8. do 22. září zavítají do Prahy věhlasná hudební tělesa jako Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman, podle mnohých nejvýznamnější klavírista současnosti, který v Praze nevystoupil dlouhých 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

Jiří BártaVýsostné postavení má rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem, který do série Dvořák Collection přispěje vzorovým provedením 3., 5. a 7. symfonie Antonína Dvořáka a provedením všech tří instrumentálních koncertů, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Poprvé je kuratelou komorního programu pověřen významný interpret, jímž je letos violoncellista Jiří Bárta, který přizval ke spolupráci věhlasné hráče od Vadima Repina po Kvarteto Ebène.                           

Pavel Haas Quartet, foto Marco BorggreveSedmý ročník festivalu Dvořákova Praha letos již nese rukopis uměleckého ředitele Marka Vrabce, který přichází s řadou novinek. „Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení opery Alfred, které bude jistě velkou událostí…,“ uvádí k aktuálnímu ročníku Marek Vrabec. Vznikla také exkluzivní programová řada Dvořák Collection I, v rámci které letos v podání České filharmonie, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea budou uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí. Zcela mimořádnou nejen festivalovou událostí bude novodobá premiéra koncertní verze Dvořákovy operní prvotiny Alfred v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heiko Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů.

Chloë HanslipDalší festivalovou novinkou je programová linie komorních koncertů, která byla letos svěřena Jiřímu Bártovi, jenž v roli kurátora pozval na Dvořákovu Prahu prestižní zahraniční i tuzemské ansámbly i výtečné sólisty. „Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzívním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění. To společně s nápaditou dramaturgií Jiřího Bárty, prostředím Anežského kláštera a komorními hráči světového kalibru vytvoří mimořádnou atmosféru,“ vysvětluje Marek Vrabec. Pozvání přijali například Kvarteto Ebène, jedinečný Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip, violista Antoine Tamestit a další.

V loňském roce úspěšně započatá série výprav Po stopách A.D. v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic, kde zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná „Zlonické zvony“ a návštěvníci budou blíže obeznámeni se zlonickou kapitolou v životě mistra. Výlety do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák, jsou festivalovou ouverturou, na které zní hudba v tzv. autentické interpretaci v co nejautentičtějším prostředí. Vloni to byla v kapli lužanského zámku Dvořákova „Lužanská“ Mše D dur

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější