Dvořákova Olomouc letos nabídne sedm koncertů na sedmi místech

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května. V průběhu devíti dnů nabídne celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční film-koncert v Kině Metropol, monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, česko‑americký jazzový večer či komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD. Na hlavní programovou linii festivalu naváže vystoupení jednoho z nejlepších maďarského Lisztova komorního orchestru, který v rámci svého turné po České republice zavítá 13. června také do Olomouce.

Zahajovací koncert se uskuteční ve čtvrtek 16. května v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Petra Vronského zazní v podání domácí Moravské filharmonie Instrumentální mše Václava Riedlbaucha, kantáta Polní mše Bohuslava Martinů a poslední symfonická báseň Antonína Dvořáka, Píseň bohatýrská. Účinkující složku doplní v Polní mši Pěvecké sdružení moravských učitelů se sólistou Martinem Gurbaľem. „Program je postaven velmi symbolicky, neboť v roce 2019 si připomínáme 60. výročí úmrtí poličského rodáka Bohuslava Martinů. Připomeneme si také na nedávno zesnulého českého skladatele, pedagoga a manažera Václava Riedlbaucha. Dále není bez zajímavosti, že Dvořákovu Píseň bohatýrskou premiéroval v roce 1898 ve Vídni právě Gustav Mahler, jehož Symfonie č. 3 uzavře letošní festival. Současně se bude jednat o poslední koncert Petra Vronského v roli pověřeného šéfdirigenta MFO,“ doplňuje ředitel MFO Jonáš Harman.

Acelga Quintett, foto Franziska Gilli

Tradičním dramaturgickým počinem je uvádění filmů předválečné kinematografie s nově vytvořenou hudbou k tomuto účelu. Letos čeká na návštěvníky festivalu fantasy-horor z roku 1920: Jak Golem na svět přišel. Expresionistický film za hudebního doprovodu MFO pod vedením dirigenta a skladatele amerického původu Roberta Israela, který je rovněž autorem této hudby, bude uveden 17. května od 19 hodin v Kině Metropol.

Mladý německý ansámbl Acelga Quintett vystoupí v neděli 19. května od 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Soubor, který byl v roce 2014 oceněn na prestižní německé soutěži ARD, zahraje díla Mozarta, Foerstera, Haase či Dvořáka. Ve Slavnostním sále Klášterního hradiska zazní 20. května moravská klasicistní hudba v podání ansámblů Musica figuralis a Ensemble Versus. V jejich podání se milovníci tzv. poučené interpretace mohou těšit na často neznámá díla neznámých skladatelů, z nichž někteří v Olomouci působili. „Dvořákův americký sen“ je pak název komponovaného pořadu hudby, zpěvu a slova, který předkládá posluchači to nejlepší z díla Antonína Dvořáka a jeho amerických současníků, zejména jeho studentů z newyorské konzervatoře. Koncert se uskuteční 21. května od 19 hodin v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Lisztův komorní orchestr, foto László Mudra

Zařazení klubového koncertu Laca Decziho a Celuly New York 22. května od 20 hodin v Jazz Tibet Clubu má myšlenkovou analogii v určitém společném aspektu životního příběhu A. Dvořáka a L. Decziho. Rodáci z Čech a Slovenska se proslavili především na druhé straně Atlantiku, aby se zpět vrátili jako uznávaní umělci. Závěrečný koncert v podání hostující Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou jejího šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera bude patřit 3. symfonii Gustava Mahlera. Toto monumentální dílo bude uvedeno v pátek 24. května od 19 hodin v prostorách kostela svatého Mořice.

Exkluzivním hostem letošního ročníku festivalu bude Lisztův komorní orchestr pod uměleckým vedením Pétera Tfirsta. Umělecké těleso, obecně uznávané jako nejlepší maďarský komorní orchestr současnosti, zavítá do Olomouce v rámci svého českého turné ve čtvrtek 13. června, kdy od 19 hodin v sále Reduty zahraje stěžejní komorní díla W. A. Mozarta a F. Schuberta.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější